Ставката за компенсиране на пропуснати ползи и извършени разходи ще покрива 100% за от 10 до 60 пчелни семейства и 50% от 60 до 150 пчелни семейства.
Локализирането на пчелни семейства може да бъде извършено чрез GPS локатори или приемо-предавателен протокол, включително други официални документи, удостоверяващи престоя на пчелните семейства на определеното място.
В депутатското питане се изисква уточняване дали интервенцията е насочена само към медоносната пчела тъй като става дума общо за опрашване. „Един от видовете пчели зидарки, Osmia bicornis, който се среща широко в България и се използва за контролирано опрашване в овощни градини в Германия и Полша, ще свърши същата дейност на такава площ при количества индивиди многократно по-малки от тези с медоносната пчела”, обръща внимание народният представител Зорница Стратиева.
Иван Иванов: Към момента в разработената интервенция не е предвидено разграничение за плащане на определен вид пчели.
В същото време агроминистърът обаче уточнява, че подпомагането на друг вид опрашители (различен от медоносната пчела) би следвало да бъдат обект на подпомагане в програмите, които са насочени към околна среда и не се изисква помощта да бъде на хектар. Това води до заключението, че в бъдещата интервенция по ОСП все пак допустими ще бъдат само медоносните пчели.
Информационната кампания "ОСП работи за нас: Гледай напред" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от програма IMCAP на ЕС.
Следете темата и на cap4us.agri.bg