На 13 срещу 14 ноември той излиза от дома си и Кети не го вижда повече. На следващия ден й се обажда по телефона от Турция, където му объркали куфарите в рейса и се наложило да остане три дни. После се чували редовно до 24 ноември, когато е последният им разговор. Талал казал на жена си, че е подал документите за отказ от ливанско гражданство и за получаване на имотите в съда в Бейрут.
"Когато ми се обади с него беше и някакъв бизнесмен, с когото говореха на арабски. Той искал да купи малък завод за производство на пластмасови столове и маркучи в България. Аз дори започнах да търся подходящо предприятие", казва Кети.
На следващия ден телефонът на съпруга й бил изключен. Тя незабавно се свързва със своята етърва Сана. "Тя ми каза: "Твоят мъж си замина в петък много щастлив. Взе си парите от имотите и си тръгна". Аз обаче се притесних, тъй като Талал винаги ми се обажда, когато ходи някъде, а този път нямах връзка с него", посочва Кети.
На следващия ден отново се обажда на ливанските си роднини и получава смразяващ отговор: "Хората на Хизбула дойдоха и го арестуваха". В ужас българката се свързва и с другите роднини и получава още по-зловещи новини. Али, синът на Сана, й съобщава: "Талал е арестуван и е в затвора в град Захли, ходих да го видя. Задържан е заради някакъв паспорт с един сириец".
Райчева търси обяснение и от Самара, вдовица на друг от братята на Талал. Жената й казва с треперещ глас: "Кети, да знаеш, че Сана го уби, както погуби и всичките му братя. Ликвидира го, за да му вземе имотите. Повече не ми се обаждай!"
Друг племенник - Мохамед Халил, банков чиновник, също потвърждава: "Мъжът ти е е обявен за предател от Хизбулла. Забрави за него. Не идвай защото в Ливан е опасно за теб".
Почти в несвяст Кети се обажда на Сана й я обвинява: "Вие сте със сина ти сте убийци. Убихте мъжа на моя живот заради пари". Отсреща чува тежкия глас на етърва си: "Той няма имоти".
Междувременно жената иска помощ от Външно министерство и посолството ни в Бейрут. "Нашите дипломати можеха да действат малко по-бързо, да вземат проблема присърце и да бъдат по-човечни", смята тя. Под натиска българските власти местната полиция предприема разследване и дори разпитва Сана. Заключението на ливанското МВР гласи: Установено е, че Талал Мохамед Халил е влязъл на територията на страната на 18 ноември 2012 г. и не я е напускал."
"Това не е резултат от разследване - това е подигравка от страна на ливанската полиция", отсича Кети. Според нея тамошните власти го крият, зада се пооправи от инквизицията преди да го покажат.
Райчева е убедена, че нейната етърва Сана е скроила клопка на мъжа й и е пратила донос до Хизбула, които са го отвлекли и го измъчват в някоя тъмница. "Не знам докога ще издържи, той е много болен. Пие една шепа лекарства - за сърце, за кръвно, за диабет, а преди три години прекара инсулт", опасява се Кети. Жената е възмутена от поведението на шиитската групировка.
"Хизбула значи Партия на Бога, що за Партия на Бога е това? Господ така ли прави? Господ е добър, Той не прави лоши неща - да измъчва хората. Как могат да арестуват един човек на улицата и да го държат колкото си искат? Няма ли закони, няма ли съд в Ливан? "Хизбула" говорят за човешките права, но спазват ли ги? Това е абсурдно! Талал е възрастен болен мъж, веднага трябва да бъде освободен ", призовава жената.