Съвет за развитието на гражданското общество към МС ще бъде учрежден съвсем скоро
Съвет за развитието на гражданското общество към Министерския съвет трябва да заработи до няколко месеца. Новината беше съобщена от Красимир Божанов от администрацията на Министерския съвет по време на дискусия за подобряване на взаимодействието между институциите и гражданите, наречена "Вход за граждани".
Съветът ще се състои от 15 членове, като 14 от тях ще бъдат с право на глас. Съставът му ще бъде излъчен от граждански организации с гласуване, което трябва да приключи до 3 април.
Председател на новия консултативен орган ще бъде ресорен вицепремиер, а разработването на политики и стратегия за подкрепа на гражданското общество ще бъде основната му задача.
Търсенето на нови решения и създаването на ядра за промяна бяха сред целите на организаторите на дискусията, в която граждански организации ще изложат и работещи практики за взаимодействие с институциите.
Надя Шабани, организатор на "Вход за граждани" коментира:
Формално можем да кажем, че входът към институциите е свободен, но не е онзи централен вход, през който всеки от нас може да влезе, да каже това, което го тревожи, да го защити и въобще да участва в процеса на вземане на решенията. Хората искат да бъдат активни, но сякаш инструментите, които сега познаваме, са твърде сложни, твърде тромави, а понякога оставаме разочаровани, защото процесът е твърде дълъг и накрая не виждаме този резултат, който искаме сега да се случи. Затова според мен трябва да се предложат нови, модерни инструменти. Това, което имаме като инструменти, е доста остаряло.
Администрацията рядко прави кампании да запознае всеки. Това според мен е задължение на институциите и на хората, които работят с тях - да преведем това във формат, в който прибирайки се от работа, ти да можеш да четеш това, което днес ще се взима като решение, бързо и лесно да споделиш. В същото време да могат да се правят неща във време, в което можеш да се включиш. Със сигурност гражданското общество трябва да се реформира. Светът е различен и очакванията са различни.
За мен гражданските организациите са не тези, които тичат след проблемите, а напротив - те задават проблемите и решенията. Въпросът е, това което се предлага като решение, да е адекватно. Един от големите уроци, които научихме е, че не е достатъчно някакво решение да се постави на масата, а че заедно трябва да мислим решенията и да видим дали сме удовлетворени и непрекъснато да търсим нови и нови неща.