Съюзът на съдиите днес поиска Конституционният съда да направи проверка на указа на президента
за главен прокурор. Това става ясно от официалната позиция на организацията.
"Приетите от ВСС правила, които отхвърлиха избор чрез интегрална бюлетина, гарантираща тайната на вота и постигаща едновременно участие на кандидатите при гласуването, както и действията на председателстващия заседанието - министъра на правосъдието, който подложи на гласуване само един от тримата кандидати, допуснати до участие в процедурата за назначаване на главен прокурор на България, доведоха до приемане на предложението от членовете на ВСС в грубо нарушение на Конституцията", пише в позицията на Съюза на съдиите.
Президентът издаде указ за назначаването на Цацаров за главен прокурор на 21 декември без да упражни конституционното си правомощие да отклони предложението на ВСС.
"Според Конституцията отговорността за назначаването на главния прокурор в нарушение на върховния закон е на президента, поради което именно неговият указ подлежи на проверка за съответствието му с Конституцията", коментират съдиите.
Според тях българските граждани трябва да могат информирано и активно да проследят какви действия на всички, на които е предоставена възможността да сезират Конституционния съд за това нарушение на основния закон.
На 20 декември след над 10 часа дебати и обсъждания членовете на ВСС избраха Сотир Цацаров за главен прокурор с 18 гласа "за", трима "против" и трима "въздържал се" . Противоречива процедура, по която той бе избран, дори не позволи да се стигне до гласуване на другите две кандидатури на Галина Тонева и на Борислав Сарафов. Правилата за избор бяха приети дни преди самият избор, а според редица наблюдатели, те бяха направени именно в услуга на Цацаров, който е месеци е сочен за фаворит на управляващите.
"Съдийската общност не може да остане безучастна при публичното погазване на Конституцията на държавата. Дори когато не разполагаме с правомощия да попречим на потъпкването, службата ни за утвърждаване на върховенството на закона не допуска да бъдем мълчаливи наблюдатели", заявява Съюзът на съдиите.