Светла Георгиева: Любопитен факт се наблюдава в равнопоставеността между жените и мъжете в съдебната власт

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (1)
10:42 / 15.08.2023
1836
Принципът за равнопоставеност между жените и мъжете е основна ценност в страните от Европейския съюз и знак за демократичност в развитите общества. Това е и една от темите, признати от ООН като ключови за напредъка на съвременните общества и като такава е заложена като глобална цел в програмата за устойчиво развитие на ООН или т.нар. “Програма 2030" на ООН.

Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Светла Георгиева, старши експерт в отдел “Регионална статистика и географска информация", дирекция “Многосекторна статистика, методология и сътрудничество" в Националния статистически институт по повод първото по рода си изследване за равнопоставеността между половете и заеманите от тях позиции.

"Изследвахме заетите ръководни длъжности от висше и средно управленско ниво, в институциите на законодателната, изпълнителната и съдебната власт, като включихме и други самостоятелни структури извън тях. Нашата цел е да отговорим на нарастващите потребности от статистическа информация за равнопоставеното участие на половете в процесите на вземане на решения.

63,5% от позициите са заети от мъже, а 36,5 от жени. Други любопитни факти са, че мъжете заемат 68,8% от ръководните длъжности на най-високото управленско ниво, а жените са най-високо представени на ниво заместник-ръководител, съответно жените са представени 41,1% при вече споменатата позиция на мъжете, говорим за 68,8%", коментира Георгиева.

По думите й се наблюдава любопитен факт по отношение на равнопоставеността в съдебната власт: "В институциите на съдебната власт 53% от ръководните длъжности се заемат от жени".

Според Светла Георгиева България е в добра позиция, спрямо държавите в ЕС: "Относителният дял на жените сред българските представители е по-висок, но близък до този в националния ни парламент. Трябва да цитирам данни на Европейския институт за равенство между половете, който е провел такова изследване. За последното тримесечие на 2021 г., жените от квотата на Република България, съставляват 29,4% от всички български членове, с което страната ни се нарежда на 22-ро място сред държавите-членки на ЕС. За същия период в Европейския парламент с най-добра представеност на жените са страни като Швеция и Финландия, всяка от които с 57,1% жени-представители, следвани от страни като Люксембург, Словения, Дания и Латвия, при които половината от националните им представители са жени", обърна внимание Георгиева.

Виж коментарите (1)
Още новини от Национални новини:
Кирил Петков за Лорер и Божанков: Те бяха предупредени! Съдбата н...
Пътят през "Петрохан" е ужасен и непочистен, започва да натрупва ...
Бащата на починалото в линейка бебе: Това не е бърза помощ! Това ...
Ад на "Петрохан"
Циклонът достигна България, издадени са сериозни предупреждения
Унищожават овцете, заразени с шарка, в Сливенско


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).