© Plovdiv24.bg | | Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) постигна консенсус по промените в Закона за местните данъци и такси и методиката за определяне на таксата за битови отпадъци, предложена от Министерство на финансите. Определянето на такса смет ще става на принципа "замърсителят плаща".Предложението е такса "смет" да се определя по няколко критерия: според индивидуалното количество отпадъци на даден имот, определено чрез торби с дадена вместимост; според количеството битови отпадъци за имота на базата на броя и вместимостта на поставените контейнери, кофи и други съдове; както и в зависимост на броя ползватели на услугата в имота или пък използваното количество вода.
Вицепремиерът Зинаида Златанова посочи, че има консенсус по тази толкова важна реформа. Тя поздрави Министерство на финансите за прецизната работа и каза, че след такъв консенсус, трябва и в парламентът да се съобразят с това.
"Няма разумен аргумент срещу това замърсителят да плаща, във всички европейски държави е така", каза Васил Велев от АИКБ. Той допълни, че проблемът, който се решава с предложените документи е на повече от 10 години. Сега картината може да се илюстрира по следния начин - един пие, друг плаща, а сервитьорът надписва сметката. Ако се приеме замърсителят да плаща, това ще доведе до намаляване и на сивия сектор, ще се харчи и по - малко за боклуци.
Принципът замърсителят плаща е най-точен и този, който замърсява, той да плаща и съответната такса. Той се явява и добър финансов стимул, твърдят от финансовото министерство.
Този текст решава отдавна наболели въпроси, каза и Димитър Бранков от БСК и посочи предложения по него. Бранков добави, че задължено лице са собствениците на имоти и това не се променя. КРИБ също подкрепиха заложения принцип замърсителят плаща. Действително се реши проблем. Най-после се разреши една несправедливост, каза Николай Ненков КНСБ.
Против изчисляването на такса смет на принципа "замърсителят плаща" се обявиха от Националното сдружение на общините (НСОРБ).
Източник: Кросс |