© Plovdiv24.bg | | Университетите сами да определят таксите за платени магистратури, без да има нормативно определен таван или минимум. Това предвиждат промените в Закона за висшето образование, внесени от Министерския съвет, които бяха приети на първо четене в парламента. По този начин се дава възможност държавните висши училища сами да определят таксите за обучение срещу заплащане при предоставянето на услугата.С други поправки се позволява на университетите да се сдружават с чужди и наши вузове за съвместно обучение и "образователен франчайз". На висшите учебни заведения се дава възможност да откриват филиали в чужбина, за да привличат и чуждестранни студенти. Освен това те ще могат сами да признават дипломи, придобити в други университети.
"Въпросът с таксите е тема, която ще бъде дискутирана и когато обсъждаме въпроса на второ четене. Висшето образование, освен всичко друго, е и частно благо. В България съществува система за студентско кредитиране, която предоставя широк достъп до висше образование за всички, които желаят да се учат. Освен това никой не отнема ангажимента да има квоти за отлични студенти за продължаване на тяхното обучение в магистърска степен", каза министър Игнатов.
Относно изнесеното обучение Сергей Игнатов заяви, че в законопроекта на Министерския съвет тази тема засяга възможността за сдружаване преди всичко и организиране на изнесено обучение, т.е. изнасяне на структури на българските висши училища в чужбина.
"Много от желаещите да учат в България по редица причини не могат да станат студенти в нашите университети поради ограниченията, които сме приели във връзка с приемането ни в Шенген. Именно затова става наложителна възможността българските висши училища, чрез сдружаване с университети или други организации, да могат да създадат свои структури и да отговорят на интереса, който все още съществува навън към българското образование", добави образователният министър Сергей Игнатов.
Депутатите приеха и промените, внесени от Огнян Стоичков от "Атака", които предвиждат по-строга система за акредитация. Идеята е едно хабилитирано лице да бъде в акредитацията само на един университет. Предвижда се чужди агенции също да могат да дават оценка на българските ВУЗ-ове.
Източник: Дарик Радио |