Никой не препоръчва на този етап балове. Министерството по никакъв начин не регулира кога да се проведат баловете, но много се надяваме да се подобри епидемичната ситуация и да могат да се съберат на бал през юли или по-нататък, каза министърът на образованието
Красимир Вълчев на брифинг в Министерски съвет, предаде репортер на
Plovdiv24.bg.
Кандидатстудентските кампании пък ще бъдат през юли. В някои вузове най-вероятно сесиите ще бъдат удължени минимално или няма да има удължаване. Трудно е да се говори общо за висшите училища, те са 52 със хиляди специалности, по всяка специалност е различно, по всяка учебна програма е различно.
Зрелостниците тази година са 50 000 - 51 000, очакваме около 35 000 да кандидатстват в български висши училища. Миналата година са издадени 2800 удостоверения за кандидатстване в чужбина, тази се очаква да са пак толкова - между 2500 и 3000. Тази година е намален приема в държавните висши училища.
Част от ВУЗ-овете вече отложиха предварителните си изпити, други ги проведоха в електронна среда. Много зависи колко са кандидат-студентите за едно място. За професионално направление Медицина, където е най-силна конкуренцията и се достига до 10 кандидати за едно място, изпитът трябва се проведе при всички условия на равнопоставеност, справедливост, недопускане на преписване и нереални резултати. Затова медицинските училища най-вероятно ще изберат да проведат тези изпити присъствено, при спазването на мерките за дистанция и дезинфекция.
На други изпити, на които кандидатите са по-малко, могат да се отменят и да се стъпи на оценките от ДЗИ. С оценки от ДЗИ в момента приемат 38 от 52 висши училища по отделни специалности и професионални направления.
"Затова беше важно да проведем ДЗИ, в противен случай висшите училища трябва да организират между 200 и 300 изпита. Много по-добре е ние да организираме един изпит, за който сме подготвени организационно и технически, отколкото те тепърва да се подготвят за всички изпити" - обясни министърът.