Тестват националната оповестителна система при бедствия и заплахи

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
10:17 / 26.05.2009
1404
Националната система за ранно предупреждение и оповестяване на органите на изпълнителната власт и съставните части на Единната спасителна система (Национална оповестителна система) ще бъде тествана днес на национално ниво, в 25 области и 232 общини в страната (без областите Варна, Разград и Благоевград, които бяха тествани на 2 април). Тя беше въведена от Министерството на извънредните ситуации на национално, областно, общинско ниво и ниво населени места само за 5 месеца.

Системата осигурява бързо информиране, координация на силите за реагиране и взимане на адекватни решения от представителите на властта при заплаха или настъпило бедствие. Оповестяването се извършва чрез автоматично набиране на телефони на длъжностни лица. Всяко лице въвежда персонален идентификационен номер (ПИН) и прослушва предварително записано съобщение или глас "на живо", който предоставя информация за заплаха или възникнало бедствие и издава указания за действие. В случай, че съобщението е с продължителност 1 минута, 150 длъжностни лица могат да бъдат оповестени само за 5 минути.
Оповестителната система е изключително надеждна. При "срив" в един от Оперативните комуникационно-информационни центрове на МИС, които извършват оповестяване, функциите му автоматично се поемат от друг. Ситуационният център на МИС и изграденият алтернативен национален център могат да оповестят както цялата страна, така и отделни нейни територии.

В базата данни са въведени 4 телефонни номера за контакт. В случай, че длъжностното лице не отговори на първия въведен телефон, системата автоматично избира следващия, подаден в базата данни. Резултатите за оповестените и неоповестени лица се регистрират автоматично и органът на управление знае във всеки момент до кого е достигнала информацията.
Капацитетът за оповестяване е до 28 000 лица. Включените в базата данни длъжностни лица - президент, председател на Народното събрание, министър-председател, министри, ръководители на други централни ведомства, Координационен щаб към министъра на извънредните ситуации, щабове за координация и контрол към министерства и ведомства, областни управители, областни координационни щабове, кметове, общински координационни щабове и спасители, са 7 541. В базата данни могат да бъдат въведени и доброволци, които също да бъдат мобилизирани при извънредна ситуация.
В зависимост от необходимостта могат да бъдат оповестявани различни групи. Системата позволява и конферентна връзка с до 30 длъжностни лица, независимо от местонахождението им.
Бързото мобилизиране и реакция на всички компетентни длъжностни лица, подобряването на координацията на органите на изпълнителната власт и силите за реагиране в държавата са гаранция за защита на живота и сигурността на гражданите при извънредни ситуации.


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Политолог: Всичко изглежда съшито с бели конци! Трифонов се превр...
Въшният ни министър обсъди отпадането на визите за българите, път...
Пореден инцидент на "Тракия": Автомобилни гуми се разпиляха на ау...
Отляво на фалшивите банкноти е залепено холограмно фолио, предназ...
"Има такъв народ" утвърди листите за изборите: Слави Трифонов пов...
ЕК отпуска спешно близо 11 млн. евро за българските фермери


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).