България за първи път от много години има специализиран ресурс, насочен към културните атракции и чрез съвременни информационни технологии тези ресурси ще се използват по най-добрия начин. Това каза зам.-министърът на културата Тодор Чобанов. По думите му е била допусната една много сериозна несправедливост в програмите на регионалното развитие, която от началото на мандата правителството прави усилие да поправи, а именно това, че Пловдив беше изключен от градовете, които имаха възможност да кандидатстват по европейски програми за развитие на туристическите атракции, каза Чобанов. Той уточни, че това са мярка 3.1 и 3.2, свързани с развитието на туристическите атракции.
Напът сме да преодолеем проблема и в новата покана, която ще бъде обявена реално мярката вече се отваря. Пловдив ще бъде допустим кандидат. По мнението на зам.-министър Чобанов в Пловдив има много обекти, които не са в добро състояние и се нуждаят от спешна намеса. Таванът от европейския ресурс, който се отпуска по тези мерки за един обект, е 6 млн. лв. Усвояването им обаче зависи от качеството на проекта, по който бенефициент е общината.
Зам.-министър Чобанов апелира за отговорно отношение към темата, защото успехът не е гарантиран и ще има сериозна конкуренция с други градове като Варна и Бургас. Община Пловдив получи от държавата забележителни обекти, какъвто е Небет тепе, добави Чобанов. За уникалната крепост за съжаление в момента не се полагат достатъчно грижи за стопанисване и опазване. Тези проекти ще бъдат един уникален шанс, за да се направят цялостни промени на обектите, каза зам.-министърът.