Те са против ликвидирането на компанията-оператор, която беше създадена за този проект и беше консервирана. Сега всички имат интерес от нея, включително българските партньори", каза Токарев.
Той подчерта, че проектът за петролопровод не е оставен в архива. "По същество той е разработен и при необходимост може да бъде изваден от архива и по него да започне работа. Това е един от вариантите", уточни Токарев, цитиран от ТАСС. Ръководителят на "Транснефт" припомни, че съществуващата компания оператор все още се финансира.
"Едно време ние предложихме тази компания да прекрати работа, тъй като нямаше перспективи пред нея и за да не се правят излишни разходи. Но веднага след като пристъпихме към реализирането на тази инициатива, нашите български партньори ни уведомиха, че биха желали да я запазят и да участват в работата на тази компания", добави той.
Припомняме, че през 2008 г. беше подписано междуправителствено споразумение за реализацията на проекта, в който Русия получава 51%, а България и Гърция по 24,5%. Общата дължина на тръбата е около 300 км. Проектът ще позволи да се намали натоварването на турските проливи, през които руският и казахски петрол се доставят на световните пазари.