Вече три фирми обжалват пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) решението на Националната компания "Стратегически инфраструктурни проекти" за прекратяване на процедурата, което беше издадено с формален мотив липса на европейско финансиране за реализацията на обекта след нареждане на премиера Бойко Борисов.
Така на практика КЗК може да отмени решението и да принуди компанията да продължи с търга или да търси друг начин да изпълни искането на премиера.
Днес жалба срещу решението на националната компания за прекратяване на търга за "Хемус" е подал консорциумът "АМ Хемус Лот 1", в който участват "Джи Пи Груп" ООД, "Конструксионес Табоада и Рамос" ООД, "МР Сивил Уъркс" ООД и "Трансконсулт-22" ООД. Обединението беше избрано да строи отсечката от магистрала "Хемус" от Ябланица до разклона за Угърчин.
Още не е публикувана жалбата на обединението, за да се види с какви мотиви е подадена до антимонополния регулатор.
Вчера жалба са подали и обединението "ПСТ Хемус 2", в което участват "ПСТ Груп" ЕАД, "Хидрострой" АД, "Пътстрой Бургас" ЕООД и "Евро Алианс Тунели" АД, спечелило строителството от Угърчин до разклона за Плевен и Ловеч, и дисквалифицираната турска компания "Ташяпъ Иншаат".
Жалбите на двете фирми също още не са качени на сайта на КЗК.
Припомняме, че през миналата седмица Бойко Борисов нареди вече приключилата с избор на изпълнители за двата участъка с обща дължина 60 км между Ябланица и разклона за Плевен и Ловеч процедура да бъде прекратена. Министър-председателят подчерта, че решението му е свързано с публикациите за близост на избраните изпълнители до депутата от ДПС Делян Пеевски и шефа на "Лукойл" Валентин Златев.
По-късно Борисов нареди прекратяването и на още няколко обществени поръчки, а на последното правителствено заседание поиска министерствата да проверят всички търгове под тяхната шапка с цел елиминиране на съмнения около разпределението на държавните поръчки.
Източник: Инвестор