Първият взрив заварил Татяна Монева на работното й място - на около 3 километра от епицентъра на преизподнята. Първата й мисъл била да се обади веднага на брат си, който бил на смяна в складовете за боеприпаси.
"Първата ми реакция беше - да помисля за брат ми... и му звъннах веднага. И той ми вдигна и вика: "Ужас! Ужас! Ужас!" Успял е да избяга... Голям ужас е било! Нещо много страшно! Каза, че са хвърчали около него железа. И неговият приятел, дето са бягали, е отхвръкнал на 15 метра", разказва жената.
Антон Иванов прекарва една безсънна нощ, обезумял от радост и ужас, че по чудо е останал невредим. Оръжейникът бил само на 50 метра от епицентъра на първия взрив.
"Аз бях в един цех на около 50 метра от взрива, като се случи... Избухна първият взрив - малко по-лек беше, счупиха се стъклата, където работехме... И се усетих, че трябва да бягам! И се обадих на колежката и на колегата там и тръгнах да бягам... След това се появиха втори и трети взрив... И се спасихме по една случайност. Покрай нас минаваха взривоопасните отпадъци", спомня си Иванов.
За някои от евакуираните жители на Лозенец съдбата не е била особено благосклонна. Един от хората разказва за свой приятел, който изчезнал по време на гърмежите. "Имам един мой приятел. Жена му беше вкъщи. И при първия гръм като беше и се вижда един облак голям! И тя вика: "Илия! Илия" Мъжът й там работи. И го набрахме по телефона, тя го набра веднага - каза й, че кървял, нещо такова... и в тоя момент се чува вторият трус! Вторият трус тогава гръмна", споделя Иван от Лозенец.
Взривовете предизвикват масова паника във всички населени места в радиус от 10 километра. "Страшно така гърмеше! Два-три пъти един облак така гори... Животните се събраха на едно място от страх! Всичките накуп са! Даже и ние с колегата отиваме така, чак тук до плевника сме", разказва и Димо Атанасов, овчар.
Мнозина потърсиха спешна медицинска помощ в селските хоремаци, където продажбата на алкохол не спря до късни доби. В Драгоданово къщите се залюлели като при силен земетръс.
В стралджанското училище се настаниха евакуираните жители на Лозенец, които дълго напразно очакваха обещаната храна и одеала. До късно през нощта полицейски блокади препречваха достъпа да Лозенец и Горно Александрово. На Петолъчката движението бе замряло.
Пътят София-Бургас е затворен в частта около Петолъчката и се отбива през обходни маршрути, каза Димитър Иванов, областен управител на Ямбол и председател на кризисния щаб. По думите му няма информация за пострадали в близките села, но специална група започва обиколка.
Техника и експерти ще влязат в мястото на взривовете - частна фирма за утилизиране на боеприпаси, когато изминат 24 часа след последния взрив. Той е станал около 22,30 часа снощи, поясни Иванов. Той призова жителите на Стралджа да бъдат спокойни, тъй като няма замърсяването на въздуха или водата, вследствие на вчерашните взривове.
Източник: btv
Още по темата (26): | |