В последните години пшеницата е хибридна и отключва много автоимунни заболявания, това съобщи вчера диетологът Огнян Симеонов. Според него тестените изделия трябва да се спрат от употреба, за да се отслабне.
Той е убеден, че съществува опасност за хората, които се хранят с хляб, произведен от хибридно жито, защото то е с изменени гени и в резултат на консумацията му хората започват да напълняват.
Диетологът препоръчва да си правим сами хляба вкъщи, ако искаме да намалим опасността от брашното, произведено от такова пшеница.
В брашното не трябва да има повече от една съставка, то трябва да е без ензими, емулгатори, витамин "C" или, каквито и да е било стабилизатори.
За набухватели при хляба е добре да се използва квас или сода бикарбонат. Най-добрият вариант обаче си остава насъщният да се прави без никакви добавки за обем, въпреки че резултатът е хлебче тънко като пица, според Симеонов.
"В България не се отглежда хибридна пшеница, това зърно е скъпо за родните производители и няма никаква причина земеделците у нас да сеят с него нивите си", коментира Стефан Пенев, собственик на едно от най-големите зърнопроизводителни стопанства в Североизточна България.
Световната селекция обаче върви в тази посока, в близките години е напълно възможно да започне да се предлага и у нас коментира специалистът.
Единственото предимство на тази пшеница е, че се счита за по-високодобивна.
"Западни фирми вече се опитват да ни продават такава пшеница, родната селекция в семепроизводството обаче не работи в тази насока", каза още той.
Хибридните семена са изключително скъпи. Те трябва да се купуват всяка година и е нужно да се получи от тях невероятен добив, за да компенсират високите цени.
Разходът обаче изобщо не е оправдан,каза Стефан Пенев, който се грижи и за опитно поле, на което отглежда десетки сортове пшеница и ечемик.
Източник: в. "Монитор"