"В парламента тези споразумения ще бъдат облечени в необходимите закони. Това е възможност между труда и капитала да има добър работен диалог", обяви премиерът Борисов. Очаква се да бъдат променени Кодексът на труда, Кодексът за социално осигуряване, както и някои данъчни закони.
Документите са част от антикризисния пакет от мерки, които тристранката разработи и одобри през пролетта. Работодателите и синдикатите изразиха задоволство от сключените споразумения, които според тях са важен сигнал както за диалога, така и за стабилизирането на икономиката ни.
"Дефиницията за надомна работа, която е записана в споразумението, е, че това е дейност, която се полага само по трудов договор с работодател. Така надомният работник ще може да ползва отпуск, болничен и други обезщетения. Споразумението урежда и въпроса за надомните работници, които са самонаети", обясни и.д. председателят на КНСБ Пламен Димитров след подписването. Във второто споразумение е записано, че дистанционен работник е този, който изпълнява трудовите си задължения от разстояние. За него също е задължително да има трудов договор.
Попитан как ще се осъществява контролът Пламен Димитров отговори: "Първо трябва да бъде регламентирана надомната работа, а после - ще се мисли за контрола"
Между 300 и 500 хиляди българи работят от домовете си, твърдят от КНСБ. Официална статистика обаче за този вид работници у нас няма. Данните от изследвания в Европа и света обаче сочат, че този начин на труд има трайно присъствие.
Със споразуменията и предстоящите законови промени надомният бизнес ще излезе на светло, твърдят синдикатите.
Източник: в. "Монитор"