Турци са превели половин милион лева на българи в замяна на въображаема любов

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
10:22 / 13.04.2025
2975
Кражбите отдавна не стават само от домовете ни, много често потърпевши съвсем доброволно се прощават с парите си. Преди дни стана ясно, че турски граждани са превели половин милион лева на българи в замяна на въображаема любов. Паралелно с това растат и случаите на телефонните измами. Как се изгражда схемата и как се примамват потенциални жертви - подробностите разкрива Златка Падинкова - началник на сектор "Измами" в ГДНП.

"Над 20 000 са идентифицираните измамни повиквания само към един от телекомите у нас. Регистрираните телефонни измами са 80 само за три месеца, а сумата, която е предадена на измамниците, е над 1,2 млн. лева. Около 25% сме разобличили - на практика всяка четвърта "ало" измама е разкрита", обясни тя.

Относно случая с разбита престъпна група за "романтични измами" за половин милион лева в пари и злато, Падинкова сподели, че комуникацията се е осъществявала чрез социални платформи, а впоследствие и чрез телефон.

"Задържаните са осъществявали контакт чрез сайтове за запознанства. Изграждани са любовни доверителни взаимоотношения, а пострадалите изпращали различни суми по разнообразни поводи - битови нужди, данъчни задължения, разноски за пътувания и лечения. Тепърва се изяснява броят на потърпевшите, а половин милион лева са сумираните последни траншове, изпратени от тях. Групата е менажирала не само измамите, но и процеса по осигуряване на финансовите потоци и получаването им чрез "мулета". В последните години става известно, че българки извършват измами срещу турски граждани, затова тук извършителките са се представили за македонки. Открити са списъци с имена на чужди граждани. Вероятно са били по-разкрепостени и са провеждали видеообаждания", разкри Падинкова в ефира на NOVA. И определи нуждата от любов и потребността от внимание като причини за попадане в любовно заблуждение.

Според нея на "романтични измами" в страната предимно стават жертви жени. "Често пъти възрастни дами над 50 години падат в капана. Става дума за емоционално уязвими хора, които имат потребност от любов. Затова са толкова лесни за манипулация. При мъжете е същото, но те по-рядко се поддават. Изкуствен интелект у нас все още не се използва като метод на телефонна или "романтична" измама. В Западна Европа обаче чрез него се осъществяват обаждания, в които се представят за публични личности, с която жертвата поддържа емоционален контакт. Методът "спуфинг", при който измамници се обаждат на жертвите си, като използват вашия телефонен номер, без дори да разберете, се използват и в България. Целта е по-голяма достоверност. Ако се искат пари, съветваме да прекъснете връзката, дори да е с познат номер и да го наберете вие", коментира началникът на сектор "Измами" в ГДНП.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Правителството с решение за хора с трайни увреждания
Вместо затвор - връчиха глоби за 14 хил. лева на шофьор
Историк: Безбожният комунизъм е най-човеконенавистната идеология ...
Шкварек: Кой ще плаче за нас, когато банката ни вземе жилището и ...
Ивайло Калфин: Българският лев е изключително слаб като валута
Предстоят големи промени при прозрачността в заплатите у нас


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).