Търговци по пазарите произвеждали по 2-3 декара в дворчетата си, а продават целогодишно стотици хиляди тонове

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (3)
10:43 / 23.02.2025
49386
След двата бойкота срещу хранителните вериги у нас и високите цени, основният въпрос остава - как стоките да поевтинеят. Очакванията на производителите на зеленчуци не са оптимистични. Ако предприетите мерки на контролните органи отново са за седмица-две, траен спад в цените няма да има.

В оранжерията на семейство Кабурови в пазарджишкото село Мало Конаре разсадът краставици е засят преди 10 дни. Ще берат в края на март. Едва тогава ще разберат дали ще са на загуба или на печалба.

"Ако сложим, че от мен продукцията, която излиза е единица, отива във втора ръка, става 1,50 лв., в трета ръка става – 2,00 лв. в четвърта ръка става – 3,00 лв. и потребителят я получава на 4,50 – 5,00 лв. Този търговец, който получава продукцията от мен на единица, той печели единица за 24 часа, а аз тази единица съм я произвел за 40 дни след засаждане и 30 дни преди това съм отглеждал разсад. Значи трябва да инвестирам 3 месеца, да инвестирам от тази единица и на мен ми остава най-много 15-20 стотинки от този лев", казва пред БНТ Иван Кабуров.

Производителите подкрепят бойкота на големите хранителни вериги, но са песимисти, че мерките на държавата ще дадат резултат. Според тях основен проблем е нерегламентираният внос от трети страни, който погубва българските производители.

"Например краставицата – от Албания и Македония, домати – от Турция. Земеделските производители в България са пълен дефицит и ако не се стегнем и не се активираме като държава, ако си загубим и сегашните производители, какво ще остане в България, една страна която няма поминък тя няма развитие, няма сигурност…" казва Десислава Кабурова.

Злоупотребите и сивият сектор също трябва да се ограничат.

"Има много джамбази със зелени талончета, които продават по пазарите, които твърдят, че са производители, произвеждат по 2-3 декара в дворчетата си, а продават целогодишно стотици хиляди тонове, не дават касови бонове, не пускат фактури, и тези пари отиват като чиста печалба в нечии джобове", смята Кабуров

Според производителите крачка в правилната посока би било поставяне на специално лого за българската продукция и кодове за проследяемост. Това би могло да изсветли бизнеса и да гарантира на потребителите, че стоката, която купуват наистина е родно производство.

Виж коментарите (3)

Още по темата (585):
24.02.2025 КЗП: Ако търговецът заблуждава с размера на разхода и инвестицията, да се предвиди задължение за доказване
24.02.2025 Финансист: Шизофренично е да протестираш срещу високите цени и да сочиш с пръст там, където са най-ниски
24.02.2025 Трети бойкот на 27 февруари: Под прицел са банките!
24.02.2025 Ще има ограничаване на предлагането в отделни категории хранителни стоки, ако бъде въведен "таван" на надценките
23.02.2025 Поискаха ограничаване на печалбите на големите вериги
23.02.2025 Една компания доминира на хранителния пазар в България, по-голяма е от всички останали, взети заедно
Още новини от Национални новини:
Правителството иска извънреден конвергентен доклад за еврозоната
Средната пенсия ще достигне 975 лева
Ясна е причината за смъртта на скиора от Пловдив
Тежък инцидент в Родопите
Предприемач: Сега е моментът да си продадете панелката
Waze ще ни предупреждава за още ситуации на пътя


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).