Туристическите агенции спират издаването на хартиени самолетни билети
Цената на полетите обаче ще расте. Причината е скокът в цената на горивото, което формира 35% от стойността на самия билет. Агенциите ще работят само само електронни билети. Решението на Международната асоциация за въздушен транспорт е задължително за агентите им от цял свят. До момента в България 86% от билетите за самолет са били издавани по електронен път. В света този процент надхвърля 95 на сто. Традиционният хартиен билет от днес се заменя от електронен.
"Електронният билет е нова ера в нашата индустрия. Той дава възможност пътникът да не го загуби, което е най-важното. Дава възможност на пътника да си поръча билета на път за летището и направо да се яви на чек-ина.Те са много евтини. По данни на ИАТА себестойността на един билет хартиен е 10 долара, а на електронния е 1 долар", каза Александра Илиева от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции.
Гости на страната ни днес бяха категорични за удобствата на електронния билет.
Но агенциите у нас алармират и за някои проблеми, основно около авиокомпании, които все още нямат сключени договори със своите партньори, с които оперират съвместно по някои линии за издаване на електронни билети. До сега например, един клиент на туристическа агенция можеше да поиска да му организира полет до Рим и обратно с различни авиокомпании в двете посоки.
"При това положение, този билет струва 180 евро. Той е хартиен обаче. Двете компании нямат договор за приемане на електронни билети. Аз ще трябва да издам 2 билета - един на "България Ер" и един на "Ал Италия" за връщане. Тогава цената е съвсем различна. Ние конструираме 2 еднопосочни билета. В такъв случай цената от 180 евро до вчера, ако си спомняте, днес ще е 950 евро", обясни Александра Илиева.
За да спести това поскъпване, клиентът трябва да се разходи до офисите на съответните авиокомпании, защото те запазват правото си да издават хартиени билети и той ще може да комбинира полетите на старата цена.
Много авиокомпании отчитат, че въпреки затрудненията, цената на самия билет не е променена. Полетът обаче излиза значително по-скъп за клиента.
"Има цена на самолетен билет, после летищни и други такива такси. Точно в тези други такси международна практика е да се добавя и такса гориво, която е между 3-4-5 евро на сегмент. Така че един 4-секторен билет София-Виена-Амстердам-Амстердам-Виена-София има добавка от 12 до 15-17 евро", добави Илиева.
Авиокомпаниите прогнозират продължаващо поскъпване на полетите и съветват - за да спестите от цената, резервирайте билета си възможно най-рано.
Източник: bTV