Търсят механизми за възстановяване на надвзетите сметки за парно
До края на месеца "Газпром" връща над 150 милиона лева на България заради новите по-ниски цени на природния газ.
В четвъртък стана ясно, че парите трудно ще се върнат до потребителите, които реално са надплатили. Предстои да се търсят механизми как да се случи това. Необходима е промяна в закона за енергетиката.
В Mинистерството на енергетиката ще бъде сформирана работна група, която ще търси механизми и формули, по които да бъдат върнати парите на потребителите. Всеки месец ще се гледа поотделно. Дотогава 150-те млн. лв., които ще дойдат от "Газпром", остават в "Булгаргаз".
Всички институции обаче са категорични,че потребителите ще получат дължимата им сума.
България и Русия си стихнаха ръцете, а резултатът - 40 % по-евтин газ и то още от следващия месец. На практика това означава, че трябва да се стопи цената на синьото гориво по цялата верига от "Газпром" през големите предприятия до крайните потребители. Към момента обаче въпросите са повече от отговорите.
Големият въпрос е как и дали парите ще стигнат до хората. В момента законът не позволява това, твърди регулаторът.
"Народните представители трябва да направят промяна, иначе прокуратурата ще се заеме с нас", посочи председателят на КЕВР Иван Иванов.
За да не се създава работа на прокуратурата законодателят е готов спешно да направи промени в закона.
"Да не създаваме излишни вълнения в обществото и очаквания, които няма как да бъдат посрещнати веднага. Да не изпадаме в онази ситуация. Изпълнителната власт успя да намали цените, но лошият КЕВР не го направи", посочи Таско Ерменков от БСП.
"Това не е така. Искам всички да са наясно, че работим и гледаме в една посока. Имаме да получаваме, не да даваме", обясни министърът на енергетиката Теменужка Петкова, информира Нова тв.
Топлофикациите в страната вече разиграват и сценарии за евентуалните компенсации на потребителите. До окончателната промяна в закона обаче нищо не е сигурно.
"Най-честият принцип е да се даде възможност на конкретните клиенти сами да избират - прихващане от сметките или пари по банков път, но ни трябва решението на КЕВР", каза говорителят на EVN Петър Костадинов.
На фона на вече договорената на високо ниво цена, потребителите остават скептични.