Твърдението, че ЕК иска да забрани розовото масло или да го обяви за токсично, е невярно

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
15:28 / 18.03.2023
3383
Информацията, че ЕК иска да забрани производството на розово масло, обявявайки го за токсичен продукт, подобно на белината, за кратко време обиколи социалните мрежи и част от медиите и предизвика вълна от негативни коментари, предава БНР.

Историята тръгна от интервю на кмета на Казанлък Галина Стоянова, в което тя обяснява, че Европейската комисия готви промени в Регламента за производството на етерични масла. По думите й, тя научава за това от разговор с Жером Виод, кмет на френския град Грас, център на парфюмерийната промишленост и побратимен град с Казанлък от 2005 г.

От своя страна кметът Виод, също сигнализира за промените във фейсбук страницата си.

Нито един от кметовете в интервютата и коментарите си обаче не заявява, че етеричните масла, в частност розовото масло, ще бъде забранено или обявено за токсичен продукт.

Всъщност какви са готвените промени?

Предвижда се етеричните масла да не се приемат като земеделски, а като химически продукти, а за тяхното производство да важат режимите за химическа индустрия.

В нито едни документ не се говори за забрана на розовото масло или то да бъде обозначено като токсично

От своя страна българските евродепутати Андрей Новаков и Атидже Алиева – Вели, която е член на Комисията по земеделие и развитие на селските райони, изразиха своето несъгласие с готвените промени от ЕК.

Евентуалното приравняване на етеричните масла с химическите и петролни субстанции неминуемо ще затрудни българските производители, заяви пред БНР Андрей Новаков. По думите му отварянето на темата дава възможност проблемът да бъде уловен в зародиш.

Атидже Алиева пък коментира, че са реални готвените промени от ЕК в регламента за класифицирането и етикетирането на вещества и смеси.

"Факт е - предложението на ЕК в края на декември месец м.г., излезе с изменение на регламент 1272, който всъщност определя правилата за класифицирането, етикетирането на вещества и смеси. С това изменение на регламента ЕК предлага етеричните масла, тук попада и розовото масло, да се разглеждат като смеси.

Това означава, че всяка съставка, тоест отделните молекули, ще трябва да се обследват и де се обозначава тяхното съдържание в етеричните масла. Сами по себе си част от етеричните масла крият риск за нарушение на функциите на ендокринната система, въпреки че досега етеричните масла не са показали в своята цялост такова вредно въздействие.

Ако това предложение се приеме в този вид, ще доведе до промяна на режима на регистрации, разрешение и етикетиране, което ще изисква инвестиции от страна на розопроизводителите, както и на преработвателите на етерични масла, за да отговорят на новите изисквания. Комисията дава много разнопосочни сигнали на заинтересованите страни.

Преди три месеца е изпратено запитване до ЕК по темата и оттам отговориха, че не възнамеряват да правят промени в законодателството, касаещо етеричните масла. Въпреки всичко три месеца след това излезе предложението на Комисията, което изцяло променя законодателството в тази част."

Предложените промени в законодателството на ЕС са част от Зелената сделка, която според Комисията цели по-добра защита на потребителите. С предлаганото законодателство не се цели "забрана" на розовото масло, а промяна в изписването на етикетите на продуктите, обяснява Атидже Алиева. Но дали е само това?

Гергана Андреева - изпълнителен директор на Българската национална асоциация етерични масла парфюмерия и козметика, определи като грешка включването на етеричните масла в обхвата на двата регламента (регламента за класифицирането и етикетирането на вещества и смеси или CLP и регламента REACH относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали).

Тя припомни, че още през 2021 г. от страна на асоциацията е била изпратена позиция до компетентните органи в България. По думите ѝ от подобен законодателен акт ще пострадат производителите в България, Франция, Италия и Испания. "Категорично неаргументирано е приравняването на екологичните и естествени етерични масла към химическите вещества и смеси", казва Андреева.

Тя подчерта, че ако бъдат приравнени натуралните етерични масла към химическите вещества и смеси, това ще доведе до ограничаване на употребата им до степен, в която почти не могат да бъдат влагани в различните производства.

Преди дни стана ясно, че българските евродепутати ще настояват розовото масло да се разглежда не като смес от химикали, а като едно вещество, което се използва от хилядолетия. Очаква се регламентът да бъде разгледан в Европейския парламент през май.

Това не е първият опит за приравняване на етеричните масла към химическите продукти. Още през януари 2013 г. ЕК излиза с подобно предложение заради съставки в етерични масла, които причиняват алергии. То обаче е спряно.

Твърдението, че ЕК иска да забрани розовото масло или да го обяви за токсично, е невярно. Готвените промени в регламентите се отнасят за приравняване на етеричните масла с химически продукти, а за тяхното производство да важат режимите за химическа индустрия.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Борисов към ПП-ДБ: Обикаляли сте да предлагате Бойко Рашков за пр...
Фалшива кръв от устата на българката на Мис Вселена разгневи хора...
Стана ясно откъде и кога нахлува циклонът
Бус на трупчета се оказа нелегална бензиностанция
По-малък разход на гориво през зимата, не е невъзможно
Кирил Петков: Призовавам ГЕРБ да оттеглят техния кандидат за пред...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).