Убиват ли електронните цигари?
Хиляди пушачи прибягват до електронните цигари, което доведе до криза в САЩ и световна истерия. Десетки тийнейджъри станаха жертва на мистериозно заболяване, което покосява белите дробове. Убиват ли електронните цигари и ще се стигне ли до забраната им в ЕС?
Председателят на сдружението Пациентски организации "Заедно с теб" - Пенка Георгиева, посочи пред Bulgaria ON AIR, че устройството за горене на тютюна е регистрирано и е под контрол от Закона за тютютна в САЩ. Докато електронните цигари нямали никаква регулация в САЩ и ЕС.
"По данни от Агенцията за контрол на храните и лекарствата от 3 декември, 2291 човека са хоспитализирани с белодробни проблеми. Предполага се, че около 95% са поели тези вредни вещества, котио се намират в течността на електронните цигари", каза Георгиева и уточни, че вероятно става въпрос за вещество, което се извлича от марихуаната, както и витамин Е ацетат - съставка, която е опасна при вдишване.
"Тези течности се смесват в гаражчета и незнайни цехчета, продават се на улицата. Затова призивът е да се купуват течности за електронни цигари само от лицензирани магазини. По-евтиното от улицата е рисково за здравето", коментира още Георгиева в "България сутрин".
Тя нястоя, че електронните цигари имат най-много вредни вещества, докато устройствата за нагряване на тютютна имат много по-малко. 90% са повече вредните вещества в електронните цигари. В тази течност има множество вредни вещества - има химикали. Докато тютюнът е листо, той е растение, отбеляза председателят на "Заедно с теб".
Пенка Георгиева подчерта, че не трябва да се пуши в никакъв случай, защото е вредно. А по думите ѝ алтернативите са възможност младите хора да се откажат от пушенето на цигари. Тя се обърна се към подрастващите да не пушат в никакъв случай, а ако пушат - да спрат или да се обърнат към алтернативните методи, както и да внимават какви смеси приемат.
Георгиева е категорична, че няма безопасно пушене, но по думите ѝ много по-малко са вредите от повишен сърдечен ритъм, а еластичността на съдовете се засяга много по-малко от устройствата за нагряване в сравнение с конвенционалните и електронните цигари.