В новата структура на училищата гимназиалният етап ще се раздели на две части. Първият ще се покрива след завършен 10-и клас. Тогава ще има национално външно оценяване, а учениците ще получат сертификат за първа гимназиална степен, обясни Асен Александров.
С този документ ученикът ще има право да избира дали веднага да продължи в по-горен клас, или да прекъсне за няколко години и да поработи
Ако реши, може да се запише задочно или редовно в специализирана паралелка само за 11-и и 12-и клас. През последните 2 години в училището ще има само няколко профилиращи предмета. С тях в общообразователните училища ще подготвят за прием в университет, а в техникумите ученикът ще получи професионални умения.
Разтварянето на образователната система след 10-и клас обаче няма да важи за някои елитни езикови и математически гимназии. Те ще ръководят възпитаниците си, както досега - плътно от 8-и до 12-и клас. Ако пък някой реши да се прехвърли след 10-и клас в тях, ще трябва да докаже перфектни познания с тежки приравнителни изпити, каквито са правилата и в момента, обясни Асен Александров.
Той подчерта, че от двустепенната форма на обучение ще се възползват най-вече училищата в малките градове и села, както и школата с недостиг на ученици. Министерството на образованието ще даде право на сегашните училища до 8-и клас да обучават учениците си до 10-и клас. Така няма да се налага родителите да пращат децата си в големия град още на 14 години, както се прави в момента.
От друга страна, новата гимназиална система цели да покрие конституционното задължение на държавата да се грижи за децата до 16-годишна възраст. Същевременно ще се намали и отпадането на учениците, които нямат стимул да продължат след 8-и клас.
Източник: в. "Монитор"