Областният управител на Пловдив
Иван Тотев участва днес в работна среща в Министерството на регионалното развитие и благоустройството заедно със заместник-министрите на МРРБ Екатерина Захариева и Георги Прегьов. На срещата са обсъждани няколко законопроекта, подготвени от регионалното ведомство - Закон за устройство на териториите, Закон за регионалното развитие, Закон за водите и Правилник за прилагане на Закона за водите. Основен акцент в Закона за устройство на териториите е ускоряване на отчуждителните процедури, които според анализите са основен фактор за забавянето на инфраструктурните проекти, съобщи след разговорите Тотев.
Промените в Закона за регионалното развитие предвиждат увеличаване на правомощията на Регионалните съвети за развитие, синхронизирането на Регионалните, областните и общинските планове за развитие, както увеличаване правомощията на областните управители в тази синхронизация и контролирането й.
Основните обсъждания, свързани със Закона за водите, са относно функционирането на Водните асоциации. С промените, приети миналата година, се създават Водни асоциации, които да управляват ВиК инфраструктурата и възлагат управлението на ВиК оператор. По закон ръководител на тази асоциация е областният управител. Акцент в днешните разговори бе начинът на функциониране на тези структури, както и отношенията между държавата и общините, обясни
Иван Тотев.