ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
В България и в още няколко страни проблемът с външните тоалетни остава много сериозен
Автор: Екип Plovdiv24.bg 11:52 / 11.12.2024Коментари (0)4397
©
Синя пластмасова кофа в двора до кокошарника е единственото място, където Валентин (57) и Мирела (52) могат да се облекчат у дома. Румънската двойка живее в Поду Вълени, село в окръг Прахова, на около 40 километра от Букурещ. И двамата страдат от епилепсия.

"В тази държава хората с увреждания са по-лоши от боклуците“, оплаква се Валентин пред пред австрийската медия Der Standard.

 

Мирела, по тениска на цветя и клин, обръща тенекиена саксия наопаки и сяда върху нея. "Мразя тази къща“, казва тя.

 

Прозорците са покрити с картони, а около дваta матрака има бутилки с лекарства.

Мирела показва платната, които е избродирала, за да превърне стаята в дом. На стената виси пластмасова саксия, до нея има картини на светци, ножица и часовник. За приготвяне на храна се използва малка печка, захранвана от бутилка с газ бутан.

Отвън има стара бричка , метални отпадъци и велосипед, който Валентин кара до гарата. За да купи неща, които не може да получи в селото си, той трябва да вземе влака до Букурещ веднъж или два пъти месечно. 

Валентин и Мирела са двама от почти трите милиона румънци, които нямат тоалетна у дома.

 

Според последните данни на Евростат от 2023 г. около един на всеки шест души в Румъния (15,4 процента) няма тоалетна с промиване, свързана към водопроводната и канализационната мрежа в дома си. Числата са намалели с почти седем процентни пункта (22,8 процента) от 2020 г. и почти наполовина от 2017 г. (29,7 процента), но все още е шокиращо.

"Това са семейства в много необлагодетелствани райони, където няма канализационна система, с много деца и възрастни хора. Село Тончу във Фарагау е един от многото примери“, обяснява асистент на семеен лекар в окръг Муреш в Трансилвания.

Дори някои училища са засегнати от липсата на безопасни санитарни съоръжения. Тази учебна година, която започна в Румъния на 9 септември, 70 училища все още имат "неприемливи тоалетни", каза на пресконференция румънският министър на образованието Лигия Дека. Това понякога се отнася за дървена колиба в училищния двор с тоалетна в нея.

  

Хиляди хора живеят без тоалетна и в България (9,6 процента), Латвия (шест процента) и Литва (пет процента). По време на пандемията социалните медии бяха пълни с граждани, притеснени за своите запаси от тоалетна хартия. В същото време 1,8 процента от гражданите на ЕС – около осем милиона души – не са имали достъп до тоалетна с вода вкъщи. 

Условията на живот на Валентин и Мирела са сред невидимите, маргинализирани, многопластови истории. Валентин е работил "като механик, часовникар и калайджия" в Букурещ, докато не получава два инфаркта и не е обявен за негоден за работа; Мирела страда от психологически проблеми.

"Канализацията остава основен проблем в европейски страни като Румъния, България и Литва“, каза Сарика Салуя, директор на Световната тоалетна организация (СТО), в имейл до испанската медия El Confidencial. Причините са комбинация от "социално-икономически неравенства, неадекватна инфраструктура и изолация в селските райони“, казва Салуджа. "Румъния изостана поради липса на инвестиции в селската инфраструктура и комунални услуги“, добави тя.

  

Според румънската статистическа служба през 2022 г. само 59,2 процента от румънското население е било свързано с канализационната система.

Става дума за европейци, които през зимата излизат на двора, за да удовлетворят естествените си нужди в барака с клекало, която пък през лятото се пълни с мухи и носи рискове за здравето, както и рискове за околната среда, обяснява Салуя от Световната организация на тоалетните.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Август 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Бюджет 2025
Регистрираха Българска православна старостилна църква
ДЮШ на ПФК Локомотив (Пд)
Процедурата за избор на нов главен прокурор
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: