В Италия има село, който носи топонима "България", но в него не живеят българи

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
11:30 / 13.11.2024
693
Повече от сто топонима в цяла Италия имат в основата и корена си думата bulgar. Това твърди италианският лекар и любител историк д-р Паскуале Карети. Той е чистокръвен италианец, но живее в градчето Челе ди Булгария, чието име в буквален превод означава "българските килии“. Въпросните килии са скални образувания и в тях преди векове са живели не българи, а гръцки монаси. Така че в конкретния случай е станало объркване при пренасяне на названието на скалните дупки и обявяването им за български, пише изданието "Телеграф".

Това обаче в случая не е толкова важно. По-важното е, че в сърцевината на Апенинския полуостров има населено място, което носи в названието си топонима "България“. В селото днес не живеят българи. Или поне не и такива, които да носят българско самосъзнание. Всички са италианци, но питаят в себе си най-топли чувства към българите. И знаят историята, която вероятно много от истинските българи не знаят – за това как един от синовете на стария кан Кубрат – Алцек, с воините си достига чак до Ботуша и се установява да живее там.

След разпадането на Стара Велика България част от прабългарите, предвождани от най-малкия син на хан Кубрат – Алцек, се заселва в земите на Лангобардското кралство.

Франкският крал Дагоберт I позволява на Алцек да се засели с хората си в тези земи, но дава тайно нареждане на своите командири да избият прабългарите през нощта. Баварците, по това време зависими от франките, в определената нощ ги нападат и избиват. Според хипотезата на немския историк Хайнрих Кунстман намерените през XIII век костни останки на близо 6000 неидентифицирани мъртъвци в гробището при манастира Свети Флориан в провинция Горна Австрия принадлежат именно на тези избити прабългари. Едва 700 от общо 9000-те Алцекови прабългари успяват да се спасят от клането и да преминат през Алпите, след което се заселват в италийските земи.

Макар и приели италианския език прабългарските благородници запазват съзнанието за народностния си произход. В Средновековието техните феодални владения са наричани булгарии, а много от самите феодали се именуват Булгаро и пазят това си име.

В град Челе ди Булгерия на 8 юни 2016 г. е открит паметник на хан Алцек, дело на българския скулптор Дишко Дишков.


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Костадин Костадинов: Започваме разговори за правителство от утре,...
Тъжна вест покоси град в Южна България! Издъхна млада танцьорка
Строят нов високотехнологичен парк у нас, ето къде и защо ще бъде...
Рекордна година за България по брой туристи
Димо Алексиев се разплака, излиза на свобода благодарение на дъще...
Димо Алексиев проговори: Бях глупав и самонадеян!


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).