В Македoния са горили гениталиите на жените, които са се определяли като българки
"През последните години политиците само говориха, действия нямаше по отношение на РС Македония. Това не е уникален проблем за Европа", това каза в предаването "Денят на живо с Наделина Анева" по Nova Newa проф. Иван Илчев, историк и бивш ректор на СУ "Св. Климент Охридски".
Историкът спомена, че различни части в Европа са се сблъсквали с подобна тема, но единствения случай, в който близнакът мрази майката на Стария континент, е РС Македония.
"Това са хора, които са израсли в определена система, тяхната професионална кариера е била свързана с политическата доктрина, която им е налагана с години", добави проф. Илчев.
За него през последните три години се разчита на говоренето и близостта ни с македонците, но няма нито една международна конференция по въпроса, не се стимулира научната работа по въпроса.
"При нас има една тенденция - да обвиняваме хората за това, което мислят и в което вярват. Ние обаче не взимаме впредвид, че в продължение на 100 години македонското население е било насилвано да смени идентичността си", заяви проф. Илчев и даде пример: "Горили са гениталиите на жените, които са се определяли за българки. Дайте да не се сърдим, ние никога не сме били в толкова тежко положение", призова той. Това са хора, живели при една власт, която е налагала политиката на моркова и тоягата", припомни проф. Илчев.
Между Солун и Скопие няма магистрала. Белград е на 400 км. от Скопие и има изградена магистрала. За съжаление геополитическите реалности насочват Северна Македония на север – юг, а не в посока изток - запад, посочи той.
"Не можем да разчитаме на говоренето. Това, което ни е необходимо е да правим международни конференции за ЕС. Можем да даваме стипендии за дисертации за Македония, но не го правим. Не трябва да виним само другата страна, а да видим къде грешим и ние", подчерта един от членовете на Смесената историческа комисия.
"Аз имам много силни съмнения, относно присъединяването на Северна Македония към ЕС. Те твърдят непрекъснато, че не признаваме македонската идентичност и език, което не е вярно. Ние не поставяме това под въпрос. Ние не искаме тази идентичност да се гради върху претенции за общата ни история", обясни още проф. Иван Илчев.
Историкът е убеден, че не трябва да се обвинява само едната страна, а е нужно да видим и колко много ние не сме направили.
"От геополитическа гледна точка влизането на РС Македония в ЕС има логика, иначе - не", смята професорът.
Проф. Иван Илчев подчерта, че не е вярно, че не признаваме на македонците идентичност и език, напротив - ние не искаме тази идентичност да се гради на общата ни история.