В Родопите правят опити да върнат животински вид, изчезнал преди 1000 години от България
Южноцентрално държавно предприятие (ЮЦДП) – Смолян започва опити за възстановяване популацията на алпийския козирог, съобщи заместник-директорът на предприятието инж. Асен Карабов.
По думите му това се случва 40 години след първия опит на страната ни да възобнови популацията, от която в момента има около 80 животни.
На територията на Държавно ловно стопанство (ДЛС) "Кормисош“ вече са разселени 16 броя от вида, доставени от Бавария. Мъжките животни са три, а женските – 13.
"Експертите са преценили, че районът на ДЛС "Кормисош“ е най-благоприятен за развитието на алпийския козирог. Животните в момента са в санитарна ограда. След като се адаптират, ще бъдат пуснати на по-широка територия, отново оградени, и след пълна климатизация, ще може да ги видим свободно по горите на Родопите“, каза още инж. Карабов.
Той посочи, че алпийският козирог е животински вид, който преди 1000 години е живял в България и по балканските земи. Впоследствие е изчезнал и през 80-те години на миналия век са започнали опитите за възстановяване на популацията. Използвани са тогава терени в Стара планина, Рила и Пирин.
"В страната ни все още продължават опитите за уточняване на територии, които да отговарят за изискванията на този вид, както и да се спазват препоръки на Международния съюз за опазване на природата“, допълни зам.-директорът на ЮЦДП.
Към алпийския козирог проявяват интерес и ловците, добави инж. Карабов.