Затворът може да стане и две години, ако клеветникът действа, за да извлече лична или за някой друг облага. Това предвижда проектът на нов Наказателен кодекс, предоставен от правосъдното министерство за публично обсъждане.
В момента злепоставянето с користна цел, така че някой да загуби работата си, не е квалифицирано като престъпление. Един от мотивите на законотворците е, че все по-често при постъпване на работа хората кандидатстват с конкурси и зачестяват случаите, при които кандидатури се провалят заради клевети.
Юристи по трудово право веднага коментираха, че подобна разпоредба е трудно приложима.
"Това е доста сложен фактически състав, защото първо трябва да се докажат тези неверни данни и, второ, че те са в пряка връзка със загубата на работата", коментира Таня Стивасарева, адвокат в консултантската компания "Ърст енд Янг".
Една от хипотезите е бивш работодател да излъже, че кандидатът за новата работа няма необходимата квалификация или че просто не се е справял добре.
Ако това е написано черно на бяло в препоръка, доказването на обратното е сравнително лесно.
Според Кодекса на труда работодателите са задължени да представят обективна характеристика за свои бивши работници, ако те я поискат. Ако обаче разговорът между новия и стария работодатели е бил устен, шансовете да се докажат неверни сведения са нулеви.
Друга хипотеза е конкуренти за едно и също работно място да си подлеят вода. Клевети между колеги, довели до уволнение, е още по-трудно за доказване. Решаването на подобни взаимоотношения трябва да са предмет на вътрешните уредби на фирмите. Предвидената санкция от една година затвор е твърде сурова, смята адвокат Стивасарева.
Източник: в. "Стандарт"