ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
В центъра на античен град е разположен съвременен музей
Автор: Екип Plovdiv24.bg 10:57 / 20.11.2023Коментари (0)1711
©
Музеят е построен върху антична сграда от края на III началото на IV век. Това сподели в предаването “Туризмът на Фокус" с водещ Ася Александрова, директорът на Музея на мозайките в Девня - Иван Сутев.

“Самата сграда е част от голям античен комплекс, това е късно античният и ранно византийски град Марцианопол. Градът е основан в началото на II век от нашата ера. По времето на войните, които император Траян води с даките. Просъществувал е до към края на VI началото на VII век като един голям градски център. И в най-добрите си години през IV век е бил столица на римска провинция. Марцианопол е един много интересен град.

Той е разположен на изключително голяма за тогавашните мащаби площ над 700 декара, над 70 хектара. Нашият музей всъщност се намира почти в центъра на  античния град, който е твърде малко проучен, като до този момент разполагаме с тази антична сграда с мозайки, върху която, както споменах е построен музеят, за да може мозайките в по-голямата си част да бъдат експонирани инсито.

Освен това е проучен античният амфитеатър, който се намира в североизточният ъгъл на крепостта и една голяма раннохристиянска базилика, която ние наричаме Епископската базилика, тъй като е известно, че в своя разцвет античният Марцианопол е и център на Епископия след приемането на християнството".

Да разбираме ли, че продължават разкопките и към днешна дата?

Категорично да. Те бяха подновени след дълго прекъсване през 2009 г. и с известни прекъсвания продължиха от тази година, включително, като проучванията се насочиха първоначално към  съседна на античната сграда с мозайки, върху която е построен музея и след това се прехвърлиха на един много интересен сектор, който се намира в подножието на споменатата вече Епископска базилика. Там в момента работим и се надяваме да продължим до проучването на цялата антична сграда, която е разрушена най-вероятно, и опожарена по времето на хунските нашествия. Възможно е този комплекс да съставлява, имам предвид тази инсула да съдържа в себе си не само една, а две, три сгради, но това е въпрос на допълнително изясняване..

А какви са основните теми и мотиви, които представя Музеят на мозайките, чиито директор сте вие, чрез своите експозиции?

Както споменах, това са късно антични мозайки, вероятно от края на III началото на IV век, като по-голямата част от сюжетите в тях са свързани с гръцката митология, с античната митология и това, всъщност ми даде идеята, чрез спечеленият от нас проект към Министерството на културата да добавим една допълнителна, изкуствена реалност, която чрез видео и чрез текст да разказва античните легенди, свързани с гръцката митология, разбира се, една по една, чрез таи система от QR кодове, която сега е твърде модерна.

Очевидно собственикът на тази сграда е бил богат гражданин на Марцианопол, вероятно от гръцки произход, тъй като както споменах вече мозайките тематично са свързани с гръцката митология, като най-интересната и най-знаковата от тях е всъщност тази, която е покривала пода на т.нар. таблинум на античната сграда. Това е изображение на отрязаната глава на горгоната-медуза, поставена върху щита на богинята Атина Палада.

Мозайките са изпълнени от четири основни материала, това е мрамор, керамика, стъклена паста, т. нар. смалта и местния варовик, който се добива, както е известно от кариерите, които в момента се ползват от девненската промишленост, а пък някога римляните са го използвали като кариера за построяването на античния Марцианопол.

През 2019 г., при проучването на късно античната сграда, опожарена по по време на хунското нашествие, е открито златно монетно съкровище. Може ли да ни разкажете за него?

Да, ние научихме достатъчно за него на този етап. То беше публикувано скоро в научните издания официално. И всъщност, съдържаше първоначално 16, през 2019 г., после през 2020 г., беше допълнено от още 3 златни монети. Тази година, за наш късмет, извадихме 20-та по ред монета. То е една много добра датировка на събитията, които са се разиграли в средата на V век от нашето летоброене, когато римският град Марцианопол е превзет и опожарен от хуните.

Интересното е, че всички монети са отсечени от името на един и същ император, това е един много интересен късно римски император, на източната Римска империя, разбира се, това е император Теодосий Втори. От името на неговата съпруга, освен неговото и от името на неговия братовчед и император на западната Римска империя Валентиниан Трети. Всичките са от една епоха, от един период и на практика са загубени в един момент, когато се е разиграла наистина жестока драма през 447 г.

По принцип златните съкровища и всички съкровища се намират винаги в резултат на някакъв катаклизъм, сериозен, дали ще е обществен, дали ще е някакъв природен катаклизъм, дали ще е някаква война, нашествие, но в такива случаи се намират съкровищата и те са един великолепен датировъчен материал. Самите монети са т.нар. солиди, това са едрите номинали, най-едрите номинали златни в късната Римска империя, които за пръв път започват да се секат по времето на императори Константин Велики, заменяйки по-тежкия и по-голям ауреус, това е по-ранната златна монета на Римската империя.

Великолепно запазени, най-вероятно са били твърде малко в обръщение и както споменах вече, са експонирани, може би всички знаят, в специална витрина в експозицията на нашия музей и могат да бъдат видени от широката общественост.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Тя се завърна
Тя се завърна
16:52 / 27.11.2024
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
В столичния кв. "Младост 1" откриха труп на жена, има следи от насилие
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да (5799) 58%
Не (3208) 32%
Не мога да преценя (947) 10%
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: