В страната ни ежегодно се диагностицират по две или три деца с рядкото заболяване пулмонална хипертония
В страната ни ежегодно се диагностицират по две или три деца с рядкото заболяване пулмонална хипертония. Нашият призив е да помогнем на тези деца. Това каза Наталия Маева – председател на Сдружение "Българско общество на пациентите с пулмонална хипертония“ и заместник-председател на Националната пациентска организация, в предаването "Денят на фокус“ на "Фокус“.
Днес отбелязваме Световния ден на пулмоналната хипертония. Това е рядко заболяване, което влияе върху състоянието на малките кръвоносни съдове в белия дроб и води и до сърдечни проблеми, обясни специалистът.
Сдружение "Българско общество на пациентите с пулмонална хипертония“ организира дарителска кампания за закупуване на два кислородни концентратора, които ще се използват за деца.
"Предвид симптомите на заболяването, в трети и четвърти функционален клас има проблем с дишането и силен недостиг на кислород. Пациентите, които страдат от пулмонална хипертония, прекарват между 17 и 18 часа дневно с кислород. Ако имат портативен концентратор, могат да се движат, за да не бъдат изолирани вкъщи“, обясни Наталия Маева.
От 2017 г. Сдружението прави опити тези концентратори да се реимбурсират от Националната здравноосигурителна каса, но безуспешно. Цената на един стационарен концентратор е между 1500 и 2000 лева, а портативният – между 4500 до 6000 лева. Целта на кампанията сега е закупуване на стационарен и портативен концентратор, а необходимата сума е 6800 лева, обясни Маева.
Кампанията ще продължи през целия месец май, а информация за нея може да бъде намерена на сайта на Сдружение "Българско общество на пациентите с пулмонална хипертония“.