ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
В това уникално българско село две еднакви къщи няма!
Автор: ИА Фокус 15:35 / 05.11.2023Коментари (0)10211
©
В селото има къщи, които са на 200 години и това, което ги отличава от всички останали в района, е тяхната големина и майсторлъка, с който са направени. Това сподели в рубриката “Туризмът на Фокус" на Радио “Фокус, с водещ Ася Александрова, професионалният екскурзовод Юрдана Шивачева.

“За Ковачевица малка къща се смята къща на 2 етажа с 4-5 стаи, като не броим приземния етаж, който винаги се е използвал за животните като обор. Повечето къщи са с по 4-6-8 до 10 стаи, разбира се, не много големи, но пък са събирали цялото семейство. Друго, което различава ковачевските къщи, са много големите потоми, които повечето къщи имат, това е един вид чардак, който се е използвал едно време за сушенето на произведеното на нивите - на боб, на царевица, на чушки, лук, суджуци, тютюн. И също, другото, което е характерно, че в Ковачевица две еднакви къщи няма. Всяка къща си има собствен стил, вид и разположение, всичко е правено с голямо желание".

По онова време основният занаят на мъжете е бил дюлгерството. Тези мъже са били изключително талантливи, изключително умели, пътували са и са работили на гурбет от Гергьовден до Димитровден. Пътували са из цялата Османска империя и това, с което те са се славели, са работели цели бригади от по 30-50-100 човека, и когато са подхващали един обект,  в рамките на обещания срок са го изпълнявали". 

В момента по-голяма част от къщите са частни и някои от тях не са обитавани целогодишно. 

“Старото училище “Йордже Димитров", което е било всъщност сградата на светското училище, построено през 1892 г., преди две години и половина, беше превърнато в галерия с музейна експозиция, като на приземния и първия етаж на сградата са разположени картини. Картините се сменят през годината, защото това са временни изложби.  В момента има много интересна, близка до душата изложба на двама млади художника Любима Бърдарова и Радослав Нейков, които представят сцени от българското село. Разнообразни картини, представящи животни, ежедневния бит на хората, стоплящи душата буквално картини. На втория етаж имаме частна музейна експозиция, която представя бита и културата на селото през XVIII и XIX век. Две обособени битови зали представят ежедневието на хората от различните занаяти - как са живеели, как са си мелели, примерно царевица, брашно, с какво са боядисвали преждите, тъкали. Имаме също една стая, която представя революционното движение на селото и района с различни пушки и оръжия, които са от XIX век, началото на ХХ век, местните хора са ползвали. И имаме, това, което всъщност е акцентът на експозицията и се свързва и с предишната функция на сградата - класната стая", разказа Юрдана Шивачева. 

Ковачевица е имала едно от най-напредничавите и развити модерни училища за онова време. Още през 1854 г. местният жител Никола Банев, по-известен като Никола Ковачевски на 22-годишна възраст основава светското училище в селото. Тогава училищет няма собствена сграда и той превръща собствена си къща в такава. Едва по-късно, в края на XIX век, се построява това училище с даренията на Йордже Димитров, който също е бил учител в светското училище и след една лична трагедия, когато три от децата му изгарят при пожар на собствената му къща, подпалена от турците, той казва: “За какво са ми тези пари, като нямам деца, нека да има за другите деца" и всъщност построява сградата на училището.

“Класната стая в музейната експозиция представя някогашното училище, всъщност има експонати от различни времеви периоди - има мастилници, стари учебници, много интересни стари карти, стари дъски, снимки също на училището и на училищния живот от преди 70-те години. Тъй като за съжаление, поради липса на деца, то е окончателно затворено. И последната стая от експозицията представя  живота и делото на акад. Людмил Стоянов, който е родом от Ковачевица, български писател, преводач, литературен критик и дългогодишен председател на БАН", каза Шивачева.

В близост до Ковачевица се намират още две старинни села Горно Дряново и Лещен.

Какво пази от културно-историческото ни минало всяко едно от тях, чуйте звуковия файл!







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
В столичния кв. "Младост 1" откриха труп на жена, има следи от насилие
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да (5800) 58%
Не (3208) 32%
Не мога да преценя (947) 10%
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: