© Plovdiv24.bg | Висшият съдебен съвет прие декларация, с която осъжда протестните действия, провели се пред Съдебната палата в Пловдив на 14 февруари 2014 г. Според членовете на ВСС протестът пред Съдебната палата в Пловдив е пряк натиск върху съда. "На 14 февруари в Пловдив пред сградата на Съдебната палата се проведе митинг на граждани, последван от шествие по улиците на града. В същото време състав на Апелативен съд Пловдив разглеждаше гражданско дело с предмет спор за собствеността на "Куршум джамия" в Карлово и страни Мюсюлманското изповедание (Главно мюфтийство) и Община Карлово.
Без да отрича правото на гражданите на мирни събрания (Чл. 43 ал. 1 0от Конституцията на Република България), ВСС намира, че протестът премина във форма на пряк натиск по отношение на съда. Такъв натиск е недопустим, независимо от декларираните цели на неговите организатори.
ВСС с тревога отбелязва, че подобно публично събиране се провежда за втори път пред сградите на съда в Пловдив, а последвалите събития по улиците на града на 14 февруари доведоха до груби нарушения на обществения ред. ВСС напомня, че съдът прилага законите, но не ги създава. В този смисъл, работата на съда не може да бъде използвана за реализиране на политически цели, както и за създаване и поддържане на напрежение между гражданите.
Всяка форма на натиск по отношение на съдиите е посегателство върху независимостта на правосъдието и така-върху конституционния ред. Такъв натиск не може и няма да бъде толериран."
"Декларацията е насочена към политиците и към обществото, уточни главният прокурор Сотир Цацаров. Относно случилото се в Пловдив, ще изпълня задълженията си, които имам като главен прокурор. Такива дела има, но те са граждански, не са в територията на прокуратурата. Говоря за ескалацията на етническо, гражданско и всякакво друго напрежение. Никой не протестира, когато съответните закони бяха приемани, сега протестите се пренасят пред сградите на съда", каза Цацаров.
По думите му Пловдив е толерантен град и не е град, който е свикнал да вижда запалени джамии, и гражданите на Пловдив не са хора, които биха атакували гръцко или турско население.
"Ако някой мисли, че на територията на Пловдив или който и да е град може да разиграва тази карта с етнически и политически цели, с министър Йовчев сме на едно становище - няма да успее, така както не успя в Пловдив", допълни Цацаров. |