Семинарът се организира като част от работния план по проект по програма ТЕМПУС "Обучение на преподаватели в областта на производството и управлението на екологично чисти храни".
За участие в семинара бяха поканени експерти и преподаватели в областта на биологичното земеделие и мениджмънта, както и ключови фигури в сектора - земеделски производители, преработватели и търговци, сертифициращи организации.
Очакванията на участниците са за обмяна на актуална информация за развитието на сектора и добри практики, както и за установяване на нови контакти за бъдещо сътрудничество и съвместни инициативи.
Проектът по програма ТЕМПУС "Обучение на преподаватели в областта на производството и управлението на екологично чисти храни" цели изграждане на капацитет в Западните Балкани за устойчиво икономическо развитие във връзка с биологичното производство на храни чрез насърчаване и подпомагане на професионалното образование и обучение. Фокусът е върху биологичното производство поради неговия огромен потенциал на икономически двигател в селските райони. За да се посрещне увеличаващото се потребителско търсене по отношение на екологично чисти и безопасни храни, биологично земеделие и преработка на биологични продукти, трябва да се вземат предвид специфичните изисквания в региона.
Проектът EDUECO предлага на университети в Сърбия, Босна и Херцеговина и Черна гора знания и методи за обучение на неуниверситетски преподаватели. Ще бъде организирано и пилотно обучение в средните училища. Необходимите знания трябва да бъдат доставяни от експерти и преподаватели с професионални знания и умения в биологичното земеделие и мениджмънта. За целта ще бъде създадена и регионална мрежа с участието на университетски преподаватели и учители от професионални гимназии, както и на представители на сектора. Тя ще осигурява обратната връзка за постоянно развитие и усъвършенстване на учебните програми във връзка с посрещане на нуждите, определяни от пазарното търсене. Модернизирането на методите на преподаване в професионалните гимназии започва с акцент върху университетите и тяхната роля в подпомагане на неуниверситетското образование и разпространението на нови знания и технологии.
Приоритетните направления на работа на партньорите от Западните Балкани са: биологично животновъдство, биологично овощарство, биологично зеленчукопроизводство, полски култури, растителна защита, почви, екология, опазване на околната среда, мениджмънт в органичното производство, включително риск мениджмънт, и сертифициране.
Партньорите от Холандия, България и Унгария осигуряват обучение на университетски преподаватели в три направления: предприемачество, комуникации с крайните потребители и връзка наука-бизнес в биологичното земеделие, както и помощ при разработването и тестването на учебните програми за учителите и учениците.
Проектът е финансиран от Европейската комисия по програма TEMPUS. Контрактор е Университетът Ван Хол Ларенщайн от Холандия, а броят на партньорите е 16, сред които и Висше училище по агробизнес и развитие на регионите - Пловдив.