Ваня Григорова: МРЗ сериозно изостава от ръста на инфлацията
Тази година няма да има второ увеличение на минималната работна заплата и затова сме в стачна готовност. Дали ще има второ увеличение на минималната работна заплата зависи евентуално от едно следващо редовно правителство. Това каза в сутрешния блок "Добро утро, България“ на Радио "Фокус“ Ваня Григорова – икономически съветник в КТ "Подкрепа“. "Веднага, след като се сформира парламент и се направи правителство трябва да се увеличи още веднъж минималната работна заплата, защото тя много сериозно изостава от ръста на инфлацията“.
Това за стачката го говорим от доста време и това няма нищо общо с текста, заложен в Кодекса на труда, напротив – ние много настоявахме този текст да се приеме, но в един по-различен вариант. "Три са основните проблеми в този текст, но самият текст като такъв не е проблем и няма как да сме недоволни от това, че е приет. Ние го подкрепихме, бяхме в Народното събрание, когато се обсъждаше, за да се опитаме да го направим възможно най-добър за българския работник. Недоволството ни е единствено от това, че до известна степен той беше осакатен“.
Наистина така закотвена минималната работна заплата не дава възможност за диалог между социалните партньори, обясни Григорова. "Когато говорим за договорки по икономически дейности, трябва да кажем че именно работодателите бяха тези, които бойкотираха преговорите за минимални осигурителни прагове и доходи, които са именно по икономически дейности и по длъжности. Ако някой е недоволен от това, че няма минимални работни заплати по сектори, то нека се обърнат към себе си. Относно социалните плащания, трудно мога да се сетя за социално плащане, което е свързано с минималната работна заплата, така че това са неверни неща, които твърдят от работодателските организации. Те мълчаха около ден, след това решиха да кажат нещо, от което да са недоволни“.
Минималната работна заплата трябва да има дъно и оттам насетне да се договаря, категорична е Григорова. "Трябва да има гаранция, че трябва да има някакъв минимум, под който тя не може да падне и оттам нататък водим преговори.“