Варненски астрономи подписват глобална петиция срещу сателитите на Илон Мъск
От първи юни отваря своите врати за посещения Националната астрономическа обсерватория и планетариум "Николай Коперник" във Варна. Залата ще се пълни само на 30%, съгласно противоепидемичните мерки.
Варненски астрономи са подписали глобалната петицията срещу сателитите на Илон Мъск.
"Ние астрономите имаме наблюдения от Земята. Когато се наблюдава от Земята, тогава през вашето поле на наблюдение минават тези сателити. Тогава идва и проблемът - трябва да коригираме всички тези данни, а това изключително затруднява нашата работата и я прави много тромава", разказват пред БНР.
"Ние вече трябва да мислим за телескопи извън нашата земна повърхност, тъй като е изключително голямо предизвикателство да коригираме всички данни".
В края на април в небето над България десетки светлини преминаха една след друга по небосвода, съобщиха агенциите тогава. Оказа се, че това са сателитите на Илон Мъск от проекта "Старлинк". Този проект предвижда осигуряването на достъп до високоскоростен интернет от космоса. В орбита до края на март бяха изведени 300 спътника, като се очаква броят им да се увеличи и евентуално да достигне до 42 000.
Сателитите бяха забелязани в небето над цяла България - те се намират на 550 км. от Земята и лесно могат да бъдат наблюдавани с невъоръжено око - защо и с какво те пречат на професионално набюдаващите небето - астрономите?