© Plovdiv24.bg | | Заплатите на лекарите от центровете за спешна помощ в страната и филиалите им ще бъдат увеличени с около 10-15 процента. За това се договориха новият министър на здравеопазването Десислава Атанасова след срещата си с Българския лекарски съюз, Българския зъболекарски съюз и с Асоциацията на специалистите по здравни грижи, която се стоя вчера.С увеличението се надяваме да задържим лекарите в този сектор, дефицитът там е провокиран, от една страна, именно от ниското заплащане, а от друга - от трудния ред, по който те могат да запишат специализация заради свръхнатоварените си графици, не скри министър Атанасова.
Ще поискам 11 млн. лева от парите на Министерството на здравеопазването за капиталови разходи, поясни намерението си тя. Това са средствата за ремонти на сградите на болниците, здравните центрове и диспансерите.
Преди да отблокира тези пари за заплати обаче, тя ще настоява за 8 млн. лева пред финансовия министър Симеон Дянков, за да не остане здравното ведомство без средства за капиталови разходи. Едва, ако той откаже, ще бъде посегнато на парите за ремонти.
Министър Атанасова обясни, че след първото увеличение, може да се очаква второ с 20 процента.
Сега лекар без специалност в Бърза помощ започва с 500 лева, а като натрупа 7 години стаж взема до 700 лева, показва статистиката. С надбавките за двадесетгодишен стаж възнагражденията им достигат 780 лева. Медицинските сестри и фелдшерите там вземат между 450-500 лева месечно, а шофьорите на линейки и санитарите не повече от 360 лева.
150 незаети щата за лекари от общо 280 има в Центъра за спешна помощ София-град, съобщи неговият директор д-р Георги Гелев. Хората ми бягат заради ниското заплащане и нечовешките дежурства.
Подобна е и ситуацията в Центъра за спешна помощ София -област. Там от общо 363 щата незаетите са 30. В Кърджалийска, Смолянска и Хасковска област лекарите в центровете за спешна помощ също са дефицит. Във филиалите им в по-малките градове и села в тези области разчитат най-вече на фелдшери. Няма достатъчно лекари и в спешния център на Варна.
За да бъдат задържани младите лекарите в тях, ще им се даде възможност да правят каквато искат специализация, а не както е сега да може да продължат образованието си само със спешна медицина, каза още министър Десислава Атанасова.
Центровете за спешна помощ няма да минават към областните болниците, каквато идея имаше бившият министър д-р Стефан Константинов, увери тя.
Източник: в. "Монитор" |