Вече няма да "светим" като некоректни платци, въпреки че сме си платили задълженията

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
16:17 / 14.02.2024
10214
Министерство на финансите подкрепя промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, внесени от депутати от "Продължаваме Промяната – Демократична България“, които предвиждат в 7-дневен срок публичните взискателите, каквито могат да са общини, данъчни, министерства и др., да са задължени да уведомят НАП, ако гражданин си плати задълженията към тях.

Това става ясно от становище на министерството по законопроекта.

С промените се уреждат случаите, в които приходната администрация е започнала действия по принудително изпълнение, а в периода между изпращане на вземането до публичния изпълнител от страна на взискателя с цел започване на принудително изпълнение и началото на самото принудително изпълнение задълженото лице е погасило задълженията си. Промените изискват взискателя да уведоми за полученото плащане публичния изпълнител, като така ще се избегнат действия по принудително изпълнение с отпаднала необходимост. С промяната ще се постигне процесуална икономия в дейността на публичните изпълнители и няма да се ангажират ненужно задължените лица, смятат от МФ.

С проекта се предлага въвеждане на възможност за предоставяне на предварителна гаранция от страна на превозвачите на стоки с висок фискален риск в полза на Националната агенция за приходите с оглед обезпечаване на възможни вземания за данъци, които биха могли да възникнат при фискалния контрол.

Считаме, че предложението е в интерес и удобство на лицата, чиято дейност е предмет на контрол на превоза на стоки с висок фискален риск, тъй като чрез такова обезпечение ще се избегне необходимостта от прилагане на мерки по изземване на стоката, която е обект на контрол, което се предвижда от настоящата уредба на режима, посочват от финансовото ведомство.

Също така проектът предлага редакции на правилата за разплащания с публични средства, чрез които се отстраняват потенциални противоречиви тълкувания по отношение на задължените по този режим лица и цялостния обхват на режима, пише Pariteni.bg. Изрично се посочва, че задължените по режима лица не са такива единствено в качеството си на възложители по Закона за обществените поръчки.

Урежда се изискването при уведомяване за сключен договор, по който платец е лице, различно от лицето, което е сключило договора (например кмет на община сключва договор за доставки в полза на общинските детски градини, които се явяват платци на тези доставки), уведомяването да се извършва от лицето, което е платец по договора.

По този начин потенциални действия на приходните администрации, насочени към събиране на изискуеми публични вземания, ще се адресират до платеца по договора, а не до лицето сключило този договор, което не би могло да удовлетвори претенциите на приходната администрация, тъй като не се явява реален изпълнител на плащането по договора.

Виж коментарите (0)

Още по темата (510):
29.11.2024 Важна статистика за пенсиите у нас
28.11.2024 Важно съобщение до родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца
27.11.2024 Всеки от нас дължи средно по 229 лв. на общинския бюджет
22.11.2024 Разделното събиране на отпадъци у нас е прах в очите
21.11.2024 Близо 25 хиляди пенсионери се оказаха късметлии
20.11.2024 НОИ посочи средния месечен размер на пенсията за осигурителен стаж 
Още новини от Национални новини:
Петков и Денков се срещнаха с Вселенския патриарх Вартоломей
Епидемиолози предупреждават
Поискаха забрана на приложенията, известяващи къде има камери на ...
Празниците наближават, а с тях и 13-тата заплата. Какви са услови...
Генерал Шивиков с мощен контраудар по прокуратурата, присъдиха му...
Първо уволнение след случая с починалото бебе в Сандански


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).