Вени Марковски: Руската пропаганда всъщност е антибългарска
Социалните платформи и онлайн медиите много често публикуват информация с неизвестен произход, няма редакторски контрол, препечатва се и се публикува непроверена информация. При проверка се установява, че това е или манипулативна информация, или направо дезинформация.Това обясни пред БНР Вени Марковски, съосновател на "Интернет общество".
Проблемът с проверките е, че докато фалшивите новини обикалят света, проверките дори не са започнали, смята той.
Дългосрочният модел включва образователната система - за изграждане на умения за разпознаване и оборване на дезинформацията. Вторият модел е да се позволи на потребителите на социалните платформи да станат проверители на фактите, както е в "Уикипедия", изтъкна Марковски.
"Ако подобен принцип се въведе в социалните медии, тогава дезинформацията ще бъде много по-лесно коригирана."
Според специалиста не е достатъчно някой да осъзнае нещо като дезинформация.
"Едно е да бъдеш изложен на фалшиви новини и на дезинформация, друго е ти да се бориш активно с нея или да не си станал нейна жертва."
България и българското общество сме обект на активни мероприятия от страна на чужди държави и това не е нещо ново, отбеляза Вени Марковски в предаването "Политически НЕкоректно". Той е на мнение, че руската пропаганда всъщност е антибългарска и че "в някаква част сме загубили вродената от социализма недоверчивост към това, което идва от Съветския съюз и сме жертва на тази кампания".
По думите му през емоции много лесно се популяризира дезинформация.
Относно популярността на партия "Възраждане" и на нейния лидер в социалните мрежи Марковски посочи, че останалите партии също трябва да използват подобни средства.