Видеорегистраторът в колата може да ви докара и глоба

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
16:53 / 03.09.2024
3264
Терминът Dash cam в Европа е валиден за всички онези устройства за видеонаблюдение, които помагат за защита на собственика на автомобил в случай на пътни инциденти. У нас се е наложил терминът видеорегистратор.

Тези камери позволяват широкообхватно покритие както на външното, така и на вътрешното пространство. Бързо и интелигентно решение, още повече, не е забранено. Няма закони, които да възпрепятстват инсталирането на видеорегистратор, стига да не пречи на видимостта на водача.

Много актуална тенденция на американския континент, където хиляди катастрофи постоянно се записват и публикуват в различни платформи. В Европа обаче има правила за защита на поверителността, които биха могли да попречат на използването на кадрите в случай на злополука.

Видеорегистраторите записват всеки изминат километър и след като паметта се запълни, автоматично изтриват най-старите видеоклипове, обяснява automedia. Има различни модели, с фронтална, двойна или 360 градусова панорама. Обикновено се захранват от USB кабел, свързан към колата, но безжичните модели стават все по-популярни. Някои производители като  Tesla ги включват като стандарт и също така осигуряват изглед към задната част на автомобила. 

Разликата е съществена: захранваните с USB кабел се изключват заедно с колата, като не позволяват на камерата да записва. Обратното е при безжичните и включените в стандартното оборудване.

Съгласно действащите закони за защита на данните в ЕС , всеки, който притежава видеоклипове или изображения, не може да ги споделя с трети страни или да ги разпространява публично. Например, ако искате да публикувате в социалните мрежи кадри, заснети с видеорегистратор, трябва да сте сигурни, че хората във видеоклипа и регистрационните номера не могат да бъдат идентифицирани. 

В случай на злополуки видеото може да бъде показвано за лични цели на страните, участващи в катастрофата. Те имат доказателствена стойност, но само ако противната страна не ги оспори, което често може да се случи. Във всеки случай съдията ще реши дали видеото е допустимо, ако е необходимо.

Видерегистраторът е плюс, когато автомобилът е изключен, за да помогне в случай на кражба, вандализъм или измама. Още едно НО! Видеоклиповете, направени в отсъствието на тези, които искат да получат записа, са незаконни според Кодекса за поверителност. Дори ако целта е да се защитят нечии права или да документат престъпление. Теоретично, доказателства, придобити в нарушение на установените от закона забрани, не могат да бъдат събрани в наказателното производство.

Въпреки това прокурорът, който получи жалба с прикачени файлове за незаконно придобити видеоклипове, може по свое усмотрение да реши да ги използва. Но ще трябва да докладва за това на органите, защитаващи поверителността, които ще наложат административна санкция. Следователно, в случай на вандализъм, записите могат и да бъдат използвани, но ще трябва да платите глоба.

Виж коментарите (1)
Още новини от Национални новини:
Истина е! На Боровец пускат дневна лифт карта от един лев
Изстреляха първия български спътник "Балкан-1"
Ресторанти, предлагащи храна за вкъщи ни товарят с нови такси
Поредна порция сняг вали в Пловдив в момента
Новите правила за осиновяване се отлагат с две години
"ДПС - ДПС" ще подкрепи правителство на ГЕРБ-СДС, "БСП-Обединена ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).