Вирусолог обяви, че може да се появи и български вариант на коронавируса

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
12:16 / 21.09.2021
2599
"Ако продължаваме да бъдем с ниско имунизационно покритие, не бих се учудила да се появи вариант с български произход. Навлизайки в гостоприемник, вирусът сякаш взима живот назаем и започва да диктува условията. Колкото повече пасажи минават от човек на човек, толкова повече даваме възможност на вируса да се усъвършенства. Затова се появиха и тези варианти", заяви вирусологът от НЦЗПБ доц. Любомира Николаева-Гломб пред Bulgaria ON AIR.

Тя посочи, че на 99,5% Делта вариантът е доминантен у нас. Мю вариантът е под интерес и под засилено наблюдение, но все още не е сред вариантите, които будят безпокойство.  

"Той не циркулира в нашата страна. Пробва се да влезе, но не успява, защото по-адаптивният и заразен вариант е Делта. Мю е проблем на Латинска Америка. Има Бета вариант, има Гама вариант - това са варианти, които също будят безпокойство. Първият е характерен за Южна Африка. Гама е най-застъпен в Бразилия, беше засечен за пръв път в Япония. Ламбда е от вариантите под наблюдение", обясни доц. Николаева-Гломб в студиото на "България сутрин".  

Вирусологът от НЦЗПБ настоя, че начинът за справяне с епидемиите е имунизацията. Много от инфекциозните болести са преборени чрез ваксинационни програми и подобряване на санитарно-хигиенните условия, отбеляза тя. 

Доц. Николаева-Гломб каза още, че алергиите при ваксините са описани в кратката характеристика на продукта. Тези характеристики се осъвременяват непрекъснато, а случаите на алергии са пренебрежимо малко спрямо случаите на тежък Ковид при разболяване, изтъкна тя. 

"Хората с алергии нека се допитат до своите лекуващи алерголози. Няколко са съставките, описани са точно. Има ги в кратката характеристика и в листовката на пациента", препоръча тя и обясни научно какво точно съдържат ваксините.

Безотговорност и престъпен индивидуализъм. С тези думи вирусологът си обяснява нежеланието на голяма част от населението да се имунизира срещу Ковид-19. 

"Живеенето в общество означава отговорност към собственото здраве, но и към здравето на околните. Напълно подкрепям ректорите и ръководителите на учреждения, които изискват сертификат или отрицателен тест. Това е отговорност към обществото. Студенти и лекари, които са в досег с пациенти, може да бъдат източник на инфекция", подчерта доц. Николаева-Гломб.

"Чувам как много хора са изкарали Ковид през 2019 г. Явно в нашата страна има феномени, които преди да възникне болестта, вече са я прекарали. Това е несериозно. Липсата на антитела и Т-клетъчен имунитет означава, че човекът е изкарал настинка. Повече от 200 са вирусите, които причиняват подобни състояния", категоричен е експертът от НЦЗПБ. 

Не е необходим тест за антитела преди да решим да се ваксинираме, стана ясно още от думите ѝ. Веднага след възстановяване е добре да се направи ваксинация, подчерта доц. Николаева-Гломб.

Виж коментарите (1)

Още по темата (17092):
01.12.2024 Проф. Георги Попов: Увеличават се случаите на респираторни вирусни
заболявания
30.11.2024 Епидемиолози предупреждават
28.11.2024 РЗИ Пловдив: Намерете собствен метод за превенция срещу грипа
28.11.2024 Кантарджиев: Грипът те поваля на легло от 2 до 4 часа
25.11.2024 Лекар посочи какво да правим за силен имунитет
25.11.2024 Експерт: Има много засилен интерес към назалната ваксина за деца
Още новини от Национални новини:
Каракачанов за политическата криза: Вината е на българите, че про...
Заради снега: Спряха движението на камиони през проходи и пътища ...
Премиерът разговаря с Фон дер Лайен: Пожела успех на новата ЕК и ...
Паднало дърво отново блокира прохода "Петрохан"
Томислав Дончев: Политиката в България се превръща в процес без п...
Обезщетяват собственика на чумавото стадо с над 700 000 лева


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).