В практиката изискванията за „хуманно отношение“ се основават на принципа на петте свободи”: Свобода от глад и жажда, Свобода от дискомфорт, Свобода от болка, Свобода да изразяват нормално поведение, Свобода от страх и стресови ситуации. За постигане на по-добро хуманно отношение се прилагат мерки за стимулиране на стопаните при поемане на доброволни ангажименти при отглеждане на животните, които надхвърлят заложените стандарти и за които се упражнява контрол от компетентната структура.
В настоящия програмен период тази практика се прилага при спазване на следните изисквания:
- Отглеждат се застрашени от изчезване местни породи.
- Спазва се развъдната програма за съответната порода.
- При загуба на животни вследствие на клане, продажба, смърт или кражба се представя копие от документ, който удостоверява причината за загубата на животните.
- Представя се зоотехнически сертификат за говеда, биволи, овце, кози и свине, а за еднокопитните – идентификационен документ (паспорт) за регистрирано еднокопитно животно.
- Представя се разрешение за пасищно отглеждане на източнобалканската свиня, издадено от кмета на съответната община (за земите извън горския фонд), а за земите от горския фонд – от държавното горско стопанство.
- Спазват се Правилата за добра земеделска практика с цел опазване на водите от замърсяване с нитрати от земеделски източници.
Като възможни благоприятни дейности тук Министерството посочва:
- Прилагане на стратегии за балансирано хранене.
- Нискоемисионни системи за съхранение на оборския тор.
- Нискоемисионни системи за сградите за отглеждане на животните.
- Нискоемисионни техники за разпръскване на оборски тор.
- Изграждане на съоръжения за съхранение на оборски тор.
- Управление на процесите по прилагане на органичен тор в почвата.
- Управление на процесите по прилагане на органичен тор в почвата.
Земеделските производители имат задължение да предотвратяват разпространението на болести - между животни, от животни към хора и от хора към животни. Има достатъчно много микроорганизми, които заразяват и животни, и хора, тъй като на практика споделяме една и съща екосистема. Дори един сектор да полага много усилия за по-добро обществено здраве, те могат да бъдат опорочени от липсата на усилия в друг сектор.
Следете темата и на cap4us.agri.bg.