Все повече българи не могат да си позволят едноседмична почивка

Автор: ИА Фокус
Коментари (2)
18:20 / 30.07.2024
2696
Броят на работниците, които не могат да си позволят едноседмичен отпуск, се е увеличил с повече от два милиона, показва анализ на данни от ЕС, изготвен от Европейския синдикален институт към Европейската конфедерация на профсъюзите, оповестен днес, съобщават от КНСБ.

През 2022 г. приблизително 39,7 милиона работещи (15% от всички) не могат да си позволят едноседмична почивка извън дома – в собствената си страна или в чужбина – в сравнение с 37,6 милиона (14%) през 2021 г.

България също попада в списъка на държавите с най-голямо увеличение на броя на хората, за които ваканцията е лукс. Според данните през 2022 г. за 957 473 работещи българи едноседмичната почивка е мираж. Спрямо предходната година увеличението им е с 2,2%.

Най-голям ръст на бедността по отношение на почивките има във Франция, където почти един милион повече работещи хора са принудени да си останат у дома. Най-големите промени в процентни пунктове са настъпили в Ирландия (+3,8 %) и Франция (+2,5 %).

В Италия все още има най-голям брой работници, които не могат да си позволят почивка (6 074 387), въпреки намалението там, а държавите с най-голям дял работници, които не могат да си позволят почивка, са Румъния (36%), Кипър (25%) и Гърция (25%). Ситуацията в Румъния вероятно се е подобрила оттогава насам, тъй като впоследствие правителството въведе 23% увеличение на минималната работна заплата и укрепи правомощията на работниците да водят колективни преговори за по-добри заплати, посочват от ЕКП.

Данните за 2023 г. могат да бъдат още по-лоши след рекордното увеличение на цените на почивките през миналото лято, съчетано с намаляването на реалните заплати в целия ЕС през миналата година поради инфлацията, предупреждават от конфедерацията.

От там подчертават, че изводите показват, че е необходимо ЕС и държавите членки да гарантират, че всички работници се ползват от колективното договаряне. Колективното договаряне не само осигурява по-справедливо заплащане, но и работниците, които са обхванати от него, се радват на до две седмици повече отпуск всяка година.

От 2000 г. насам най-малко три милиона работници са били лишени от предимствата на колективното договаряне, отчасти в резултат на политиките на строги икономии, като най-големият спад е в страните с най-високи равнища на бедност по отношение на отпуските, подчертават още от ЕКП. Оттам напомнят, че приетата Директива за адекватните минимални работни запалти изисква от всички държави членки да насърчават колективното договаряне и да гарантират, че поне 80% от работниците са обхванати от колективни трудови договори.

Въпреки това в нов доклад на Eurofound се казва, че "конкретни действия за насърчаване на обхвата на колективното договаряне са открити само в малък брой държави".

Европейската конфедерация на профсъюзите предупреждава държавите членки, че крайният срок за въвеждане на Директивата за минималните работни заплати в националното законодателство е 15 ноември 2024 г. КНСБ алармира повече от година, че този краен срок наближава и настоява за бързото ѝ транспониране.

Виж коментарите (2)

Още по темата (1070):
27.09.2024 Експерт: Бум на американски туристи у нас, ето защо
25.09.2024 Докога е безопасно да се влиза в морето?
24.09.2024 Собственици на хотели по Черноморието принудени да затварят по-рано
24.09.2024 Хотелиер: Мъртвило е! Най-плашещо е, че започнахме да губим и сигурните ни пазари
21.09.2024 Времето в неделя
21.09.2024 Заснеха торнадо по Черноморието
Още новини от Национални новини:
МВнР: Българите незабавно да напуснат Ливан
Вдигат заплатите със задна дата на държавни служители
Майстор: Истинското сирене е твърдо и има малки дупчици в него, в...
Цветното зеле поскъпна рекордно
МВнР с предупреждение
Слънце в събота, но рязка промяна на времето в неделя!


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).