© | | Около 30% от настанените в психиатрични заведения пациенти са там заради заплаха за околните. Психиатрите отдавна предупреждават за проблемите при освидетелстване и за тромавата процедура.Единна система, в която да се вписват болните - няма. А много от хората с проблеми изобщо не търсят помощ.
70 хиляди души у нас страдат от шизофрения, а всеки пети е с психически проблеми. Жертва обикновено са близки и съседи, които дори да подадат сигнал, до освидетелстване се стига бавно.
Психиатрите настояват процедурата, от полицията до съдебно-медицинската експертиза, да се облекчи, за да се реагира бързо. След като минат определената терапия от съда, никой не е задължен да ги наблюдава. Няма и база данни, в която те да бъдат регистрирани.
"Когато нямат близки, няма кой да ги подкрепя и те не продължават да се лекуват. Няма начин, по който тези хора да влязат в някаква база данни, някаква електронна система, в която да видиш дали тези хора си взимат лекарствата, дали са отишли на лекар", обяснява същността на проблема проф. Вихра Миланова - национален консултант по психиатрия.
Проблемът бе повдигнат отново след трагедията, разиграла се в Лясковец в петък, при която мъж с психически отклонения уби един спецполицай и рани други трима.
Източник: btv |