Всеки пети български ученик е с ниско ниво на владеене на английски език. Това съобщи вчера координаторът по проекта "Световно образование" Светлан Данев, позовавайки се на данни от последния доклад на Европейската комисия.
"Слабото ниво на владеене на английски език е основна пречка за българските кандидат-студенти както за прием в чужд ВУЗ, така и за заминаване на бригада, каза експертът. Затова и в новата стратегия за образование на Европейската комисия е заложено до 2020 година всеки втори европейски ученик да има перфектен английски. В момента този дял е 42 на сто", уточни още Данев.
80% от българските ученици, основно в седми и дванадесети клас, пък посещават частни уроци, за да преминат успешно изпита за гимназия или матурата. Това съобщи още ръководителят на проекта "Световно образование" и шеф на посредническа фирма за обучение зад граница Ирина Христова.
Родителите с добри финансови възможности пък все по-често пращали децата си на езикови ваканции в чужбина. Тарифите за двуседмично лятно обучение в Великобритания са между 1200-1700 евро.
Англия остава най-привлекателната дестинация както за кандидат-студентите ни, така и за гимназистите. Заради големия наплив от желаещи да учат там правителството във Великобритания започва да субсидира частните гимназии от учебната 2013-2014-а година. Така българчетата, които ще бъдат приети в средните училища на Острова, ще плащат двойно по-ниски тарифи до 13 000 евро.
"В около седем училища във Великобритания вече има официално решение за държавно финансиране, като се очаква броят им да се увеличава", обясни Ирина Христова. В момента тарифите в английските пансиони са около 26 000 евро за година. Цената включва разходите за обучение, настаняване и храна.
"От следващата година на практика правителството поема таксите за обучение и родителите ще плащат само издръжката на детето си", разясни още Христова.
Образователното изложение за средно образование в чужбина ще се проведе този уикенд в "Хилтън". По време на мероприятието български ученици и родители ще могат да се запознаят с условията за прием в около 30 елитни западни средни школа.
Източник: в. "Монитор"