Когато имаме съмнения, че един човек е назначен на 4 часа, но реално работи много повече извършваме по няколко проверки в едно и също заведение, обясни Михайлова. Заради това в започналите от миналата седмица масови проверки по морето ще участват и трудови инспектори от вътрешността на страната.
"Влизаме в обектите с повече хора и правим всичко възможно тези служителите да не избягат от работното си място. Опитваме се да им обясним какви са ползите от това да сключат договор на пълен работен ден и какво губят от това, че официално работят на 4 часа. Някои ни чуват, но други продължават да твърдят, че не работят на това място", каза Михайлова.
От началото на годината инспекторите по труда са наложили глоби за 6 млн. лв. В резултат от проверките от работодатели са изплатили 120 млн. лв. забавени възнаграждения за периода от януари 2010 г. до сега.
За да повиши ефективността на контролната си дейност, Главната инспекция по труда ще изгради и внедри нова информационна система. Тя ще дава възможност на инспекторите да правят справки в базата данни на Националния осигурителен институт и Националната агенция за приходите в реално време. Проектът е с бюджет 6.5 млн. лв. 85% от тях са от оперативната програма "Развитие на човешките ресурси", а останалите са национално съфинансиране.
В момента ГИТ има подобна система, но тя е само за отчитането на контролната дейност, обясниха от институцията. Целта на новата система е да се уеднакви практиката при прилагането на трудовото законодателство от инспекторите в цялата страна и да се облекчат работодателите. Ще има възможност колективните трудови договори да се регистрират по електронен път, каза Румяна Михайлова.
Източник: в. "Дневник"