© Plovdiv24.bg | | Хотелите с екзотични чуждестранни имена у нас ще трябва да свалят помпозните табели и да сложат надписи на български език. Това предвижда Законът за българския език на социалиста Любен Корнезов, който предстои да бъде гласуван на първо четене в образователната комисия в парламента. Така курортите вече няма да ни посрещат със светещи табли "Съни", "Парадайс" или "Бийч", а собствениците ще трябва да намерят аналог за имената на хотелите в родния език.Същото задължение ще имат и притежателите на ресторанти търговските обекти и фирмите у нас.
Внесеният от "Атака" законопроект пък предвижда чужденци да се наемат на работа у нас само ако владеят български език.
"Нивото на усвоеност може да се определи в правилник, но задължително трябва да се знае поне говоримо, за да се започне работа", поясни Станислав Станилов - един от вносителите. Той посочи, че това правило важи и в други държави в Европа. Строги наказания са предвидени в проекта на "Атака" и към родните политици, ако в изказванията си нарушат нормите на книжовния български език. За отронена чужда или диалектна дума от властимащите се предвиждат глоби от 500 лв. до 1500 лв.
Авторите на учебници също ще трябва да следят внимателно за текстовете, тъй като при нарушаване на нормите в закона ги чака санкция до 1000 лв. Глобите ще скачат двойно при повторно провинение.
В проекта на социалистите се предвижда възможност за използване на диалектни форми. Това обаче ще може да става само в литературни произведения и коментарни журналистически текстове.
И в двата законопроекта се предвижда създаването на своеобразна "езикова полиция" - комисия или съвет, които да следят за правилното използване на българския език като експертите ще организират и издаването на речници на българския език.
ГЕРБ все още не са излезли с официална позиция по двата законопроекта. Засега не сме го обсъждали, заяви шефът на групата на управляващите в парламента Красимир Велчев. Още преди време обаче образователният министър Сергей Игнатов заяви, че такъв специален закон за езика не е необходим.
Източник: в. "Монитор" |