Във ВМА бе осветено поредното изцяло реновирано звeно
В навечерието на 130-ата годишнина от създаването на Военномедицинска академия бе осветено поредното изцяло реновирано звено от болницата – Клиника "Вътрешни болести", ръководена от доц. Недялко Григоров. Това съобщиха от ВМА.
Клиниката е специализирана в диагностиката и лечението на спешни животозастрашаващи състояния. Наследник е на Клиника "Спешна терапия", която за 50 години израства от спешен кабинет, обслужван от медицински сестри и лекари-стажанти, до клиника със съвременна апаратура и висококвалифицирани медици.
"Уважаеми колеги, изключително съм щастлив, че успяхме да сбъднем този проект и да направим добри условия за работа за вас, за да сте хора със самочувствие и да отговаря на вашия ценз, който сте доказали от гледна точка на професионализъм. Спомняте си при какви условия работехте преди. Искам да ви уверя, че тази мощна институция – ВМА, стои зад вас", заяви началникът на ВМА генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски.
През последната година и половина Клиника "Вътрешни болести" се включи активно в битката с COVID-19 – нейните екипи осъществяваха т.нар. триаж на пациентите и ги насочваха след консултация съответно за домашно лечение или хоспитализация в COVID-звената на ВМА. А специализантите са включени и във ваксинационните екипи на болницата.
"Ако днес изглеждаме големи, то е защото стоим на раменете на нашите предци, които са титани! – това е девизът, който обединява няколко поколения военни медици".
На 1 декември се навършват 130 години от създаването на ВМА. Началото е положено през последното десетилетие на XIX век с изграждането на Софийската обща гарнизонна болница, когато нашите предци са градили държавата, армията, законността – епоха на огромни трудности, но и на непобедим оптимизъм.
Софийската обща гарнизонна болница минава през етапите на дивизионна, общовойскова, разпределителна, общоармейска, Висш военномедицински институт (1960 г.) и Военномедицинска академия (1989 г.).
Тези структурни промени отразяват естественото й развитие от болница за нуждите на гарнизона до мощен лечебно-диагностичен и учебно-научен комплекс, с уникална структура, обединяващ 5 многопрофилни болнични бази за активно лечение и 2 санаториума.
Именно във ВМА се извършват за първи път в България едни от най-сложните хирургически операции, въвеждат се нови диагностични и терапевтични методи, а вратите на лечебното заведение са отворени за всички граждани. Тази традиция продължава и днес.