Веселина Ралчева: „Ще бъдем много благодарни позицията на България за ОСП действително бъде качена някъде, за да има все още възможност за дебати и дискусия по нея.“
След нейното запитване къде е тази позиция и след проверка от страна на земеделското министерство, от там потвърдиха, че тя наистина липсва. След час тя вече бе качена в платформата. Вижте я сами. Експертите припомниха, че позицията вече е одобрена на Министерски съвет.
МЗХГ: „Важното е, че това е рамкова позиция. Тя е доста обща, може да бъде коригирана. Ние сме в средата на преговорния процес, но нищо като решение не е взето все още.“
В публичния дебат за ОСП се включи и Явор Гечев, председател на Националния съюз на земеделските кооперации в България. Той постави на дневен ред проблема с различното подпомагане в отделните страни членки. Питането, което Гечев отправи към ресорното министерство, бе следното:
Явор Гечев: „Смята ли министерството да предложи това, което браншът иска – да има максимална разлика, възможна в подпомагането на всичките държави, и тя да не е повече от 30%?“
Браншът настоява най-ниското и най-високото подпомагане по компенсаторните мерки да не може да надвишава 30% като пакет от европейски плюс национални средства. Според Гечев това е едно от най-важните решения, което би поставило българския фермер в по-конкурентно положение спрямо западните му колеги.
След като в хода на дискусията днес визията на България за ОСП след 2021 г. бе качена на сайта на ресорното министерство, Костадин Костадинов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ), поиска достъп и до пълния текст на доклада по SWOT анализа, който е около 400 страници. За същото настоя и Явор Гечев, както и включване на кооперациите в обсъждането му.
Следете темата и на cap4us.agri.bg