© Impact Press Group | | Бивши и настоящи студенти от ПУ "Паисий Хилендарски": | виж още | |
В игра на нерви за кандидат-студентите ще се превърне тазгодишната редовна приемна сесия за университетите. Това показа проверка в последните дни преди старта на кампанията. Причината - насрочените изпитни дати от 1 до 18 юли са толкова нагъсто, че почти всеки ден има тест и на практика с явяването си на първата дата студентите ще изберат до голяма степен къде ще учат, защото на тестовете в следващите дни те ще бъдат изморени от път и може да не постигнат добри резултати. Неизвестността се засилва и от факта, че на предварителните изпити вече са изкарани стотици отлични оценки но не се знае кандидатите къде ще се запишат и на колко места са се явявали.Студентите буквално не трябва да спят, ако искат да се явят на един и същи изпит в различен университет. Най-напрегната ще е ситуацията покрай теста по български език и литература. Първата възможна дата е 9 юли в УНСС. На следващия ден е изпитът във Великотърновския университет "Св. Кирил и Методий", а на 11 юли кандидат-студентите ще пишат тема по български в Пловдивския университет. След по-малко от 24 часа ще бъде изтеглена темата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Който иска да кандидатства едновременно с български език в София и Благоевград, трябва да се прости с амбициите си, защото само един час е разликата в началото на изпитите в Алма матер и Югозападния университет на 12 юли. Благоевградският държавен университет няма късмет, защото е насрочил изпита си по история за 16 юли. Точно тогава УНСС ще привлече кандидат-студенти от цялата страна за същия предмет. Изпитните дати са подредени толкова нагъсто заради усилената борба за кандидати, смятат университетски преподаватели. Според специалистите в тазгодишната кампания конкуренцията ще бъде между университети в София и провинцията и между частни и държавни висши училища.
Междувременно университетите се опитват да привлекат повече кандидати с атрактивни нови специалности. Алма матер тази година ще разчита на 5 модерни дисциплини За първи път през предстоящата учебна година най-старото учебно заведение ще обучава студенти за работа в оптики. "Фотоника и лазерна физика и квантова и космическа теоретична физика са други атрактивни дисциплини към Факултета по физика. В природните науки Алма матер ще подготвя и учители по биология с английски. Нови специалности пуска от тази година и Техническият университет във Варна. Там желаещите ще могат да учат софтуерни и интернет технологии и технологично предприемачество и иновации.
На фронта на традиционно най-желаните хуманитарни специалности Алма матер тази година ще срещне конкуренция дори в лицето на Академията на МВР. Популярна специалност в академията тази година ще бъде публична администрация", а таксите в Симеоново са с 60% по-ниски от Софийския университет.
Пловдивският университет за първи път тази година пуска специалността китайски и български език и дава заявка да отклони потока кандидат-студенти за азиатските езици към СУ. Три нови специалности за комбинирано изучаване на китайски език с български, английски и немски разкрива през новата академична година филологическият факултет на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", съобщиха от пловдивското ВУЗ.
Източник: в. "Монитор" |