По изискванията на БДС качественият мед трябва да има не повече от 19,90% вода и до 78% редуциращи захари. Ако се спазват, тези норми гарантират високо качество на българския мед и въвеждането на по-строги изисквания според пчеларите не е необходимо. Още повече, че в Европа качеството на производство е доста по-ниско
Според производителите българският мед, макар и качествено произведен, изгубва повечето ценни свойства, докато стигне в търговската мрежа.
"Това, което имат право да правят търговците, е да нагряват меда, за да може той да се втечни и да мине през инсталациите за разфасоване", обяснява пчеларят Даниела Челебиева.
Така медът изгубва голяма част от ензимите и витамините си. В големите търговски вериги все по-трудно се намира истински мед, установи проверка, макар че има действащ стандарт. Етикетите на меда с примеси, който залива щандовете, трудно ориентират потребителите, някъде с много ситен шрифт е изписано какво съдържа..
Пчеларите нямат пряк достъп до големите търговски вериги, защото по Наредба са задължени 3/5 от продуктите си да дават на търговците на едро. Останалите 2/5 могат да продават на дребно, но само ако имат регистрация за директна продажба. Поради бюрократични пречки едва 17 пчелари от страната са успели да си направят такава.
Източник: btv